Tawerna Bibliotekarzy
Kozie forum :)

Systemy - [DnD] Pytanie techniczne

Leoncoeur - 2005-04-17, 12:31
Temat postu: [DnD] Pytanie techniczne
mam pytanie dotyczące rozwoju umiejętności w ddkach

jak jest z rozwijaniem rang?
niby jest ograniczenie, ze ranga nie moze byc wieksza niz x (wlasnie ile ?) + poziom profesji dla ktorej umiejetność jest profesyjna
np piątopoziomowy złodziej, moze miec max range w umiejetnosci "otwierania zamków" x +5

pierwsze pytanie to: ile to jest ten x.

druga sprawa, to ile sie wydaje podczas rozwoju umiejetnosci na wyzsza range.
czy jeden punkt z punktow umiejetnosci dostawanych co poziom to podwyzszenie rangi o 1 punkt, czy tez wydaje sie wiecej zaleznie od tego na jaki poz rangi sie awansuje.
np.:
mamy 5 range w "otwieraniu zamkow" , przy awansie na 6
- placimy z puli punktow 1?
- placimy z puli punktow 6?

niby ktos mi mowil ze pierwsza opcja jest prawidlowa, ale nie byl pewny i mi tez to srednio wyglada.

przy np takim zlodzieju, to juz jest masakra.

ludzki zlodziej ma na wstepie 24-36 punktow (zaleznie od Int) do wydania na wstepie (i to rozdziela sie systemem 1 za 1 napewno)
przy awansach, juz jest tylko mocniej...
6 - 13 punktow co poziom
na 10 poz.,przy inteligencji 18, daje to ponad 150 punktow do rozdzialu na umiejetnosci :o
to kilkanascie umiejetnosci na maksymalnym dostepnym dla niego poziomie :?

to zlodziej jest tak przemaksowany pod tym katem, czy tez za awans w umiejetnosciach placi sie wiecej niz 1 za oczko w gore? :|

Grzebul - 2005-04-17, 12:40

Właśnie dlatego uwielbiam grać złodziejem :P
Sprawa banalna:
Na 1 poziomie możesz mieć maks 4 rangi (punkty) w umiejętności klasowej, i maks 2 w umiejętności nieklasowej.
1 ranga w umiejętności klasowej kosztuje 1 punkt umiejętności
1 ranga w umiejętności między klasowej kosztuje 2 punkty umiejętności
Które są klasowe, które nie umiejętności pisane jest w rozdziale umiejętności i pod opisem każdej klasy w podręczniku.
Co do rozwoju umiejętności:
Klasa z każdym nowym poziomem może uzyskać dodatkową rangę w umiejętnosci klasowej. Tak więc na 2 poziomie, łotrzyk może wydać już punkty na 5 rang w otwieraniu zamków, zaś na 4 poziomie 7 rang.
Zaś możliwość zdobycia rangi na międzyklasowej umiejętności przychodzi co dwa poziomy.

Mam nadzieję że zrozumiale :)

mogget - 2005-12-02, 20:34

Też mam takie małe pytanie techniczne jakie zadać może tylko kompletny amator D&D :oops: , ale kogoś się w końcu trzeba spytać.
A mianowicie czy do prowadzenia gry wystarczą mi takie kości:
1x4 ściany, 1x 6ścian, 1x 8ścian, 2x10ścian, 1 x12ścian, 1x 20ścian czy potrzebne mi będą jeszcze jakieś, lub jakaś np więcej razy :?:

Mike - 2005-12-02, 20:45

w zupełnosci wystarczą takie kosci, to standartowy zestaw
wiec smiało bierz sie za granie i prowadzenie :)

Orzecho - 2005-12-10, 19:05

W sumie kości w zestawach [a mi się wydaje, że takie najlepiej kupować] są przystosowane do k20 więc do DnD pasują jak ulał. A nawet można grać bez jednej k10. Taki zestaw jest np. w DnD Basic [przynajmniej tym straszym].