Tawerna Bibliotekarzy Strona Główna
RSS Panel

Poprzedni temat «» Następny temat
Dziennik Moddera 2
Autor Wiadomość
Sorrow

Wysłany: 2010-09-12, 05:05   Dziennik Moddera 2

Ostatnio doszedłem do dość nieprzyjemnego wniosku - mianowicie spora część cech gier cRPG takich jak rozwój postaci, magiczne przedmioty, niesamowita grafika, muzyka, ogromny świat, fabuła, itd. służą rekompensacie za ogólną kiepskość zasad gry.
Po prostu, rdzeń gry jest nieciekawy i trzeba dorzucać dodatkowe wrażenia estetyczne i różne sztuczki psychologiczne by gracze chcieli grać w grę.
Rdzeniem gier RPG jest walka. Gry RPG powstały jako rozwinięcie gier wojennych na poziomie potyczki i głównym ich motywem było włamywanie się ze znajomymi do podziemi i używanie przemocy ich mieszkańcach. Dramat, fabuła, itd. doszły później.
Paradoksalnie, duża ilość cRPGów zawodzi właśnie jeśli chodzi o walkę. Co jest tym dziwniejsze, że gry komputerowe pozwalają na zamaskowanie bardziej skomplikowanych zasad gry i pozwolenie na cieszenie się rozgrywką.

Jedno co zauważyłem, że podczas pracy nad modem, który moim zdaniem ma co najwyżej przyzwoity system walki - na pewno nie uznaję go na tyle satysfakcjonujący pod względem złożoności i opcji by nazwać go dobrym, często mi się zdarzały okresy przestoju, gdy często włączałem moda i grałem w krótką serię walk odbywających się w paru pomieszczeniach a potem go wyłączałem albo grałem jeszcze raz. Odkryłem, że przyzwoity system walki jest na tyle ważną rzeczą, że może sprawić, że gracz wielokrotnie gra w grę mimo braku fabuły, eksploracji, rozwoju postaci, zdobywania magicznych przedmiotów, dialogów, itd. i co ważniejsze, jest zadowolony z grania w tą grę.

Mam wrażenie, że wielu twórców cRPGów zapomina o naturze gier. W dobrą grę przyjemnie się gra z powodu jej mechaniki. Takie rzeczy jak fabuła są tylko dodatkiem. Sztuką jest gra z dobrą mechaniką.
Jednak oni wolą się koncentrować na fabule, grafice lub sztuczkach psychologicznych w zastępstwie tworzenia dobrej zabawy.

Modding rozwala mi życie - jak tylko zaczynam intensywnie modować, rozpada się mój cykl snu. Dzieje się to dlatego, że tworzenie jest bardzo ekscytujące, wręcz uzależniające. Jak pracuję nad modem, boję się snu, boję przestać. Najchętniej bym pracował 24 godziny na dobę, ale niestety jest to niemożliwe. W moim pokoju pełno jest podręczników do gier RPG, książek historycznych i różnych wydruków na tematy związane z grami i historią. Strasznie dużo tego zgromadziłem od kiedy zacząłem prace nad Iron Throne w 2003 roku. Czasami się zastanawiam czy nie lepiej by było nauczyć się programowania i zrobić własną grę. Niestety modding strasznie utrudnia skupienie się na takim zadaniu - człowiek przywyka do tego, że widzi natychmiastowe, spektakularne rezultaty swoich działań. Może tylko zmienić kilkanaście plików i od razu grać w zmodyfikowaną grę.
Ponadto programowanie jest mało ekscytujące w porównaniu ze zdobywaniem wiedzy na różne tematy związane z historią wojskowości i oglądaniu rezultatów swojej pracy na bieżąco. Czasami zastanawiam się, czy czasem modding nie jest odpowiedzialny za to, że nie ma nowego Richarda Garriotta lub innego wielkiego developera startującego jako niezależny twórca.

Dzisiaj dokończyłem parter i piętro klubu nocnego o którym pisałem wczoraj. Wygląda on tak:

Na pierwszym screenie widać ciała wrogów w różnych częściach pomieszczenia. To dlatego, że moja postać musiała się przemieszczać by nie zostać otoczona i zabita. Sprawę nieco ułatwiło to, że Brad i Jane mają skłonności do padania na ziemię lub rzucania się do ucieczki nawet po odniesieniu lekkich ran.
in sinister ecstasy eternally I decompose"

Odpowiedz do tematu