Tawerna Bibliotekarzy Strona Główna
RSS Panel

Poprzedni temat «» Następny temat
Porady dla początkującego mistrza gry
Autor Wiadomość
Coincidence 

Wysłany: 2005-06-17, 14:10   Porady dla początkującego mistrza gry

Podjąłem się prowadzenia na realu sesji w świecie Planescape; zbliża sięona wielkimi krokami, a ja mam lekką tremę, ponieważ będzie to moja pierwsza sesja jako Mistrz. W związku z tym odwołuję się do doświadczenia forumowiczów - proszę o garść ogólnych porad co do tej profesji...

Grzebul
Admin

Wysłany: 2005-06-17, 15:01   

Mam nadzieję, że robisz sesję RPG, a nie papierowego hack&slasha :>

Porady mam takie:
- Przygotuj muzykę. Dzięki temu nigdy nie zapadnie krępująca cisza, gracze też mogą wpaść w pewien trans. Muzykę dobraną do odpowiednich sytuacji, motywów...
- Jak ktoś Ci będzie przeszkadzał w sesji, to go po prostu wyproś. Najpewniej przeprosi, i będzie grał dalej, ale już spokojnie. Nie cackać się z graczami!
- Przygotuj herbatę. Dużo herbaty. Dzięki temu Ci w gardle nie zaschnie, a zarazem nie będziesz musiał lecieć do kibla co 30 minut picia :>
- Mistrzu ma zawsze rację! Nawet jeżeli gracz uparcie uważa, że w Sigil są grabarze, a Ty ich nie chcesz, to pamiętaj, że to TWOJE Sigil, TWÓJ świat, i jest to co TY opisałeś, że tam jest.
- Nie daj graczom za daleko odchodzić. Rób scenariusz tak, by uniknąć jakichś niekonwencjonalnych pomysłów. I improwizacja jest zła. Chaotyczna zła.
- Nie cackaj się za dużo w kosteczki, statsy, kartę postaci... Pada przez takie badziewa klimat.. Zamiast rzucać kostką czy ktoś wlazł na murek, po prostu opisz czy wlazł czy nie. Mistrz ma zawsze rację, mistrz jest uczciwy.
- Przed rozpoczęciem sesji poświęć kilka minut (ja potrafię nawet i kilkadziesiąt - raz mi się zdarzyło :P ) na opisywanie świata. Pobieżna geografia (tyle co postaci graczy wiedzą!), historia, to co wokół, co robili, jaka sytuacja w kraju, a co na to chłopi, itd itd. No i oczywiście niektóre sesje tego nie wymagają, np wtedy kiedy chcesz by gracze poznawali świat grając w nim, bo się wzięli z nim ni stąd ni zowąd, albo amnezję mieli czy takie tam badziewia :)
- Powtórz sobie trudniejsze kawałki sesji, takie które np będziesz musiał szybko zdecydowanie mówić parę razy, byś się nie jąkał w trakcie.

Nie chce mi się dalej pisać, ale jakbyś miał jakieś wąty to wal :wink:
True :)

Leoncoeur 
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2005-06-17, 15:10   

1. traktuj graczy rowno
kumpel nie kumpel - w czasie gry gracz, nie faworyzuj
2. staraj sie prowadzic realistycznie
hehe, autentyczny tekst do rozrabiajacych na sesji graczy - "nad waszymi glowami zaczynaja krazyc fortepiany - zeby pozniej nie bylo, ze wziely sie znikad!"
3. nie zmieniaj konceptu przygody w trakcie
jak cos w przygodzie pojdzie im za latwo, tonagrodz punktami doswiadczenia, a nie zmieniaj koncepcji tylko dlatego ze myslales, ze pojdzie im to trudniej
4. unikaj liniowosci i dbaj o wiele interakcji druzyny ze swiatem
ciekawej interakcji...
5. zabijaj ich z glowa :)
nie boj sie poslac kogos do piachu, jak robi cos idiotycznego (jak zobacza, ze ich oszczedzasz, to wleza na glowe i w 3 osoby beda kasztel szturmowac - z doswiadczenia), ale przymykaj oczy gdy postac powinna zginac przez zwykly pech np. w kostkach.
6. Nie prowadz po pijaku
"do knajpy wchodzi Mikel Jackson i strzela z kuszy" - tez autentyk...
7. zwracaj duza uwage na szczegoly, to one buduja klimat gry/przygody
8. staraj sie rozdzielac czas gry rowno - jezeli to mozliwe
moze byc niefajnie jak jeden bedzie gral caly czas, a inni nie beda mogli sie dorwac do glosu

na razie tyle, jak cos mi do glowy przyjdzie to dopisze

Leizar

Wysłany: 2005-06-30, 20:12   

Potrzebuję paru pomysłów do kampanii dla dwóch(1+1=1xMP+1xBG). Jeśli macie jakieś rady to walcie śmiało :D . Nawiasem mówiąc to chodzi mi o coś, co pasowało by do dopakowanego 1 poz. Woj(znaczy się, że przy stat. rzucasz 5k6 i odstawiasz dwa najniższe - jakby ktoś nie wiedział)

Mike

Wysłany: 2005-06-30, 20:42   

1) Jak jest 1 na 1 to możesz wprowadzić wątek romansu, dzięki temu będziesz miał BN tuż koło gracza. A taki BN daje dużo mozliwości, moze byc ratowany ewentualnie moze pomagac w zadaniach itd.

2) może jakaś inteligena broń :) z wałsnymi planami. Jak jestes złosliwy mozesz połączyc to z romansem, bo broń to zaklęta panna :D , może po wielu przygodach uda się ją odczarować, ciekawe co woli wojownik dobra broń czy kobietę :)

3) moze być ślepym narzedziem w politycznych intrygach jakiś gildii, na tym zawsze jakgorzej się wychodzi :)

narazie to tyle, moze do czegoś Ci się to przyda:)

Leizar

Wysłany: 2005-07-01, 10:14   

Dzięki, ale punkty 1 i 3 i po części 2 już mam w sesji(ale z tą babką zaklętą w broń(będzie to "laska" ;) ) to dobry pomysł)

Orzecho
Mistrz Gry

Wysłany: 2005-07-10, 18:02   

Pozwólcie, że skomentuje ;)

Cytat:
- Nie cackaj się za dużo w kosteczki, statsy, kartę postaci...

;)

Cytat:
Pada przez takie badziewa klimat..

Heh, Grzeb.... powiem tak. Jeżeli nie jesteś pewien np. Gracz chce przejść przez 2m murek to rzucaj. A może to zły przykład. W każdym razie nie mają sensu rzuty typu ST 10 ;) albo mało ważne dla rozgrywki. Ale nie bój się rzucać jeśli masz jakieś wątpliwości. MG jest uczciwy, ale nie idealny. Nie nie omylny. Dlatego warto czasem rzucić.

Cytat:
I improwizacja jest zła. Chaotyczna zła.

Improwizacja jest czasem niewygodna i trudna. Lecz czasem wychodzą fajne rzeczy. Np. niektóre wymyślone przeze mnie przygody zostały stworzone właśnie przez improwizację. Razem z graczami.

Cytat:
"nad waszymi glowami zaczynaja krazyc fortepiany - zeby pozniej nie bylo, ze wziely sie znikad!"

:lol: :lol: :lol: Muszę tak zrobić :D

Cytat:
traktuj graczy rowno

Ale trzeba powiedzieć, że czasem dużo zależy od graczy... tzn. od OPI. Jeżeli masz fajnych graczy to samo powinno pójść gładko. Jeżeli jeden z graczy zrobi coś głupiego i powie, że faworyzujesz graczy, bo im się nic nie stało może być niefajnie ;) Miałem gracza, który tak:
1. Uchlał się
2. Obudził w jakimś pokoiku w karczmie
3. Była noc
4. Chciał wyjść i dziwił się dlaczego karczma jest zamknięta [a to była grzeczna karczma]
5. Wybił okno i przez nie wylazł
6. Złapał go straż i zarządała wyjaśnień
7. Zabił ich :D
8. Denerwował się, że go pojmali i umieścili w kiciu
9. Powiedział, że się na niego uwziąłem :P

Cytat:
7. zwracaj duza uwage na szczegoly, to one buduja klimat gry/przygody

Można tym też zmylić graczy. Często MG zwraca na coś uwagę jeżeli ma to jakieś znaczenie dla sesji :) Wprowadza w błąd :D

http://orzecho.act4trees.com/ - akcja na rzecz odnawiania lasów równikowych, proszę kliknij.

Odpowiedz do tematu