Tawerna Bibliotekarzy Strona Główna
RSS Panel

Poprzedni temat «» Następny temat
"Dzieła" Hergatha
Autor Wiadomość
Valen

Wysłany: 2005-10-04, 19:51   

Herciu sie nie denerwuj ze cie krytykuje bo wiesz rysujesz juz bardzo dobrze. Szczegoly ode mnie o niebo lepiej. I twoje rysunki maja juz bardzo wysoki poziom, ale nie bede sie rozpisywala i wychwalala twoich zalet, bo to w niczym nie pomoze. Wedlug mnie wazniejsze sa raczej uwagi i wskazowki do twoich rysunkow. I wiem ze wiele bledow ktore ci wytykam popelniam sama ale wazne jest zeby te bledy dostrzegac bo wtedy naprawiac je mozna.

Do techniki mam ci naprawde niewiele do zarzucenia moze jedynie to ze przynajmniej olowkiem nie rysuje sie tak wyraznych konturow wiec tam gdzie pada swiatlo w twoim rysunku moglbys uzyc bardzo cienkiego rapitografu a w niektorych miejscach wrecz nie ysowac kreski wogole lub przerywana zrobic. Tego pewnie nie sprobujesz bo tak wychwalales zalety tuszu, ale moglbys narysowac cos samym olowkiem bo chyba wlasnie przez te kontury rysunek tak jakby "nie ma duszy" i wydaje sie strasznie surowy, schematyczny przez ten tusz zmniejsza sie tez wyrazistosc cieniowania. Spróbuj narysowac jakis rysunek uzywajac tylo i wylacznie tuszu, ewentualnie wstepny szkic olowkiem. Bo w3 tych rysunka rapitem nie cieniowales zbyt wiele.

Jak chcesz to sprobuj tak jakis rysunek zrobic i pokaz rezultaty.

A oprocz tego to rysunki cacy!

Aha i rzeczywiscie za bardzo skupiasz sie na szczegolach, z ktorymi nie mozna przesadzac bo na rysunku bedzie jak to maja nauczycielka mowi "za bardzo nasrane" i przez to bedzie mniej atrakcyjny.

Dodano po 17 minutach:

Swojego czasu moja mama wyczesane rysunki tuszem robila, ale na zupelnie innej zasadzie jak ich kiedys odwiedze i wyszperam to moge tu zamiescic. Zaznaczala w nich tylko miejsca zacienione czarna plama a miejsca padania swiatla zostawiala biale. Jej rysunki mialy w sobie "to cos" i mi sie bardzo podobaja. Szkoda ze juz malowac przestala malo czasu ma i wogoe ale by kogla bo ma zdolnosci.

[Valen 22 XII 2004r.]

Hergath 

Wysłany: 2005-10-04, 21:50   

Cytat:
Hergath napisał:
Oceńice rysunek obiektywnie jeśli chcecie, niepotrzebne mi natomiast wpieniajace mnie bezpodstawne rady ludzi którzy czerpią je z kosmosu i swoich wyobrażeń

Dajesz rysunki na forum, to licz sie z tym, ze beda komentowane i oceniane. Ludzie tu z dobrego serca Ci daja rady jak rysowac by tchnac w rysunek zycie. Takim postem jak powyzszy ich obrazasz, nawet jezeli sie na rysowaniu nie znaja.

Technika technika i znawcy umiejacy rysowac znawcami. Jednak odbior rysunku i jego ogolna wartosc zalezy od laika.
Rysunek moze byc technicznie swietny, ale wartosc odbiorcza ma marna - wiec jest kiepski.
Moze w towarzystwie zawodowych rysownikow bylby odebrany inaczej, ale tu takich niewielu Her

[ ... ]

to technicznego, czy swiezym okiem?
bo to nie zawsze to samo...
masz ocene swiezym okiem, to sie unosisz.
Sam zas nie przebierasz w slowach oceniajac rysunki innych (Valen) - gdzie tu sa klamki Herciu?

Hergath napisał:
Problemem jest chyba ze moje rysunki sa zbyt "doskonałe technicznie", nie bierzcie słowa doskonale dosłownie. Chodzi mi o tą szczegółowość, u mnie krzywa linia jest wyrównywana setką szafek

nie.
problem w tym, ze Twoim rysunkom brakuje duszy (tez nie bierz doslownie) - sa dobre technicznie, ale ogolnie takie sobie (o czym juz pisalem)

@Leon
Dobrze wiesz że nie o to mi chodzi. Ale już trochę Cię znam i od zawsze stosowałeś na mnie takie posty żeby wyszedł na odpowiednią osobę. Moze robisz to nieumyślnie, w takim razie współczuję charakteru. I proszę nie rozwijaj tego wątku, to było werowane tyisąc razy począwszy od kotołaków aż do dziś. Wątpie żebysmy kiedyś doszli do porozumienia, zresztą wcale mi na tym nie zależy.
Natomaist co do tej krytyki to oczywiście jest potrzebna, bo to znaczy że ktoś wogle to ogląda / czyta, ale czasem idą takie odpowiedzić ze widać tam próbowanie "na siłę" wyrazić się "profesjonalnie", autora. W toku postów potrafi to zirytować, mozę to sie niektóym wydać niejasne, ale tak naprawdę jest gdy siedizsz nad rysunkiem kilka godzin dopracowując wszystko po kolei i dostajesz odpowiedź że należy robić rysunek z pourywanych części szkicu :| To jest dobijające, naprawdę (Leon uwierz mi ;) ) Dlatego nei atakwoałem krytyki wogle, tylko pewne wypowiedzi. Wiem jakie robie błedy techniczne, a czy moej rysunki są martwe? Nie sądze tak. Czy nie posiadają głębi? Tak, z tym się zgodzę, większość rzeczywiście nie psoaida glebi, ale jest to trudne do uchwycenia rapidem, a teraz stosuję to technikę bo grafika to to co lubię. Może walnę pracę ołówkiem kiedyś, to porównamy. Ale reasumując: Czasem by skomponować wypowiedź DANEGO TYPU należy coś o temacie wiedzieć. Odczucia spoks, wytykanie bledów bardzo dobre, ale próba zabrania się za warsztat z nijakeij strony tymbardziej że rujnuje to całe doświadczenie autora, to jest bez sensu. I jak mówilem komuś z boku to by nei rpzeszkadzało, ale obeznanym w temacie trochę bardziej niż przez ramię kolegi, może nameiszać trochę w głowie. I tylko do tego zmierzam. Myślę że Valen mnie rozumie, pomimo wszystkiego co między nami było na pewnych płaszczyznach, to spokojnie stwierdzam ze bym się z nią dogadał. Z niektórymi nie dogadam się nigdy. (@Leon, bez urazy, tak po prostu jest że ogień w wodzie nie zaplonie. Jakbyś chcaiłna prov pogadać to okej, ale wątpie by to mialo jakiś sens, zresztą zapewne pamiętasz nasze burzliwe rozmowy). A co do uwag, to wezmę sobie do serca neiktóe, spóbuję zdynamizować trochę kreskę bez wielkiej utraty detalów i będę szlifował głębię, i nie beirzcie moich słow że sprzeicwiam sie krytyce, NIE. Krytyka przyjemna nie jest ale ja rozumiem, pozwoli mi się kształcić. Zreszta najczęsceij docenia sie to po latach gdy spogladamy na efekty naszego rozwoju w danej dziedzinie. ALe doceniamy i to nie pozostaje obojętne.
Nie odpowiadałem tu na psozczególne cytaty Leona bo uznałęm że nie ma sensu, ale trzeba przyznać że pan jest bardzo dobry w budowaniu podloża wypowiedzi, zresztą przy użyciu cytowania jest to bardzo dosadne, i gdybym robil to samo to mógłbym obalic wikękoszosć "argumentów", ale nie chcę mi się :P
Jeszcze @Leon, nie zgodzam się że moje rysunki nie mają duszy, ale o gustach się nie decyduje, moze po prostu CI sie moje prace niepodobają a może masz inny powód, nie wnikam. Mimo że to wyda się dziwne wam, to dizękuję za te wypowiedzi, bo to ważne, pochlebstwa nie budują niczego. Przyczepilęm się do "nadmiernego filozofowania", może z powodu zmęczenia, a może z rzeczywistej lekkiej bulwersacji. Proponuję to przydługawą wypowiedzią zakończyć polemikę na pewne tematy natury podchodzącej pod metafizykę ;) I dalej kontynuować ocenę moich prac. A reszta na priv, gg jest dość przydtne w tym celu ;D
Pozdrawiam wszystkich i sorks że swoim Hergacizmem skierowałem konwersację na te a nie inne tory. Dobrej nocy :)
-H.
P.S. Valen, masz już to GG :> ?

Leoncoeur 
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2005-10-04, 23:40   

Hergath napisał/a:
Proponuję to przydługawą wypowiedzią zakończyć polemikę na pewne tematy natury podchodzącej pod metafizykę I dalej kontynuować ocenę moich prac. A reszta na priv, gg jest dość przydtne w tym celu ;D

nie skomentuje szpilek do mnie, bo mi sie nie chce, ama za duzo spraw na necie do zrobienia, by sie w tym babrac. :>
moglbym w sumie porotflowac, na niektore akapity, ale moderacja mnie pokosi :P
zas na temat i odnosnie cytowanego przeze mnie akapitu.
czyli jak mamy to rozumiec?

:arrow: Albo pisac, ze jestes boskim rysownikiem i normalnie przezywamy intelektualny orgazm ogladajac Twoje prace - wtedy bedzie git.

:arrow: Albo nic nie pisac, bo mimo, iz chciales krytyki (Twoj pierwszy post), to jak ktos ja zaczyna uskuteczniac, to sie obrazasz i mordujesz monologami :>
Mnie tez po prywatnie zahaczyles, mimo, ze co do Twoich rysunkow zadnych technicznych aluzji Ci nie czynilem (a podobno o to Ci chodzi, ze ktos Ci mowi jak masz rysowac :P ).

To jak to jest? pisze po prostu co mi sie nie podoba w rysunku, a i tak mam zjebke, ze jestem niedobry i Cie nie lubie, oraz ze to moj psychiczny subiektywizm - w dodatku dostaje jakimis kotolakami po twarzy (serio nie kumam o co Ci z nimi biegalo, co masz do kotow :> ).

Powaznie Herciu, napisz wprost czy chcesz tej krytyki, czy mamy cie tu wielbic. Jwezeli zas chcesz, to bezplaczu, ze komus Twoje arcydziela sie nie podobaja :>

Wiesz... mi to wisi ile Ty nad tym rysunkiem siedziales... Piramidy tez mi sie srednio podobaja, a budowano je dluzej

Powtorze Her - gdzie tu sa klamki? :>

Hergath 

Wysłany: 2005-10-05, 13:46   

Cytat:
Powaznie Herciu, napisz wprost czy chcesz tej krytyki, czy mamy cie tu wielbic. Jwezeli zas chcesz, to bezplaczu, ze komus Twoje arcydziela sie nie podobaja Chytry

Chce oceny. Pozdro Leon :>

Mike

Wysłany: 2005-10-05, 15:12   

A wiec chcesz oceny? ok
Rysunki są ciężkie, brak im dynamiki. (pisałeś że masz zamiar nad tym pracowac:))
Piszesz też że niechcesz tracić dużej ilości detali. Nie zawsze szczegółowość jest konieczna, czasem wręcz zbędna. Widziałem rysunki składające się z kilku kresek, a mimo to były dobre. Rysowanie bez wielkiej ilości szczegółów nie jest cofaniem się w rozwoju.

Co do techniki to nie bede sie wypowiadał bo siedze bardziej w grafice 3D niz 2D (czyli mam jedno D więcej od Ciebie:>) Ale mógłbyć zademonstrować jakies inne rysynki np w ołówku, flamastrami, kretkami świecowymi albo w czymkolwiek innym.

Valen

Wysłany: 2005-10-05, 15:48   

Cytat:
Nie zawsze szczegółowość jest konieczna, czasem wręcz zbędna. Widziałem rysunki składające się z kilku kresek, a mimo to były dobre.

Dokladnie, moja mama tak wlasnie rysowala pare kresek dwie ciemne plamy i czlowiek wychodzil. I tam jest czuc dynamike lekkosc mimo ze nie sa niewiadomo jak bardzo dokladne i szczegolowe. Nie wiem ale byc moze przez ta ilosc szczegolow rysunek staje sie taki ciezki i trudny w odbiorze.

Aha i przez swoje rysunki staraj sie wyrazac jakies uczucia: smutek radosc szal strach, chodzi o taki klimat rysunku ze gdy patrzac na dana postac na rysunku COS czujesz a nie tylko sie przygladasz jak wyglada. Wtedy rysunek ma jakas wartosc. Ja np. rysujac ta skaczaca z dachu dziewczyne mialam strasznego dola bylam przybita i wyladowalam swoje emocje na papier.

[Valen 22 XII 2004r.]

Hergath 

Wysłany: 2005-10-13, 22:44   

Oto kilka ołówkowych rysunków. Czas wykonania jednego to 3-4 minuty. Wykonałem je wszystkie naraz. macie, oceniajcie.

Pierwszy, tu ejszcze doła nie widać. Tożto zwykly barbarian.
http://img278.imageshack..../fighter0bb.jpg

Tutaj kobitak, kobitka jak kobitaka, a moze to aż kobitka a nie tylko kobitka.. Sam nie wiem... (bardzo groteskowe przedstawienie, ale to chyba lekkie użalenie do kobiet)
http://img278.imageshack....36/women8hm.jpg

Samobójstwo.
http://img268.imageshack.us/img268/56/dead8le.jpg

Inspiracja DunDarem i jego rysunkiem. Chyba się za ten cover nie obrazisz Dun, co?
http://img268.imageshack....enangels3ra.jpg

Dziewczynka.
http://img268.imageshack....207/kind2vg.jpg

Różyczka.
http://img268.imageshack....765/rose5ob.jpg

Ukochana blisko ale bardzo daleko... Życie.
http://img268.imageshack....iritkiss5zr.jpg

To już wszystko. Pozdrawiam.

Horus 
Moderator

Wysłany: 2005-10-13, 22:51   

Nad twarzami musisz jeszcze popracować, dużo... i Zachować proporcje.

Podoba mi się Samobójstwo. Bardzo... Za wyjątkiem korzenia, ale idea jest niezła.

Ot, moja subiektywna ocena

Grzebul
Admin

Wysłany: 2005-10-13, 22:56   

Wymiata Dziewczynka :)
Fajna laska :P

Samobójstwo faktycznie coś w sobie ma.. Ale ten korzeń niepotrzebnie taki zmalowany, odwaraca uwagę, rozprasza...

Valen

Wysłany: 2005-10-13, 22:57   

No... te mimo ze tak dobre technicznie nie sa podobaja mi sie bardziej. Szczegolnie ten drugi portret... cos w nim jest fajnego. Oczywiscie o proporcjach w tego typu rysunkach nje ma mowy wogole. :P

Cytat:
Czas wykonania jednego to 3-4 minuty.

No to rysuj dluzej bardziej dopracuj to lepsze beda.

A co do techniki to rzeczywiscie rysujesz konturowo. Nastepnym razem naszkicuj tylko delikatnie olowkiem i nie rob takich grubych ciemnych kontorow. Naucz sie rysowac ciemnymi i jasniejszymi plamami a nie liniami jak np. w tym pierwszym i z reszta w kazdym :P .

[Valen 22 XII 2004r.]

Hergath 

Wysłany: 2005-10-13, 22:59   

Grzebul napisał/a:
Samobójstwo faktycznie coś w sobie ma.. Ale ten korzeń niepotrzebnie taki zmalowany, odwaraca uwagę, rozprasza...

Kurde, on najlepiej oddaje mój nastrój. Chciałbym zakończyć tego dola, co nei znaczy że mam zamair się zabić, o nie. Tak łatwo nie odpuszcze. Co do korzenia, rzeczywiscie teraz to widze. Ale rysunki te to całkowity freestail, 3-4 minuty bez zastanawiania się co tam ma być, moze błąd. Ale przynajmniej jest tam moja dusza, ktoa przy uszczegółowianiu znowu by uciekła.

Valen

Wysłany: 2005-10-13, 23:04   

No i oto w tym chodzi tylko musisz pogodzic rysowanie bardziej dokladne i szczegolowe z tym "oddawaniem swojej duszy" bo takie rysunki w 3-4 minuty sa fajne ale nie specjalnie atrakcyjne, wartosciowe.

Tu juz starales sie przekazywac uczucia. Smutek (w wiekszosci) i jakies uczucie chcialam dopisac ale tylko smutek i tesknota sa :P

[Valen 22 XII 2004r.]

Hergath 

Wysłany: 2005-10-13, 23:07   

Valen napisał/a:
Nastepnym razem naszkicuj tylko delikatnie olowkiem i nie rob takich grubych ciemnych kontorow. Naucz sie rysowac ciemnymi i jasniejszymi plamami a nie liniami jak np. w tym pierwszym i z reszta w kazdym Razz

Sugerujesz mi styl, watpie zebym zmienił go tak ni stad ni z owąd, bo moim podstawoqwym narzedziem jest tusz. ale sprobuje :delikatnej' kreski. Zobaczymy, bede szlifował ryski.

Valen

Wysłany: 2005-10-14, 21:48   

to nie jest styl tylko technika rysowania olowkiem. Jak chcesz realistyczne postacie rysowac to sie tak rysuje bo grube kontury to komiksobodobne zeczy.

[Valen 22 XII 2004r.]

Hergath 

Wysłany: 2005-10-21, 18:04   

http://img445.imageshack....17/night1gm.jpg

Valen

Wysłany: 2005-10-21, 21:01   

Interesujace tylko ten ludek mi sie nie podoba

[Valen 22 XII 2004r.]

Hergath 

Wysłany: 2005-11-26, 00:56   

Pani i smok.
http://img113.imageshack....thdragon8bp.jpg

Dodano po 3 godzinach 14 minutach:

I jeszcze jeden obrazeczek do koelkcji narysowany doslownie przed sekusndka. technika - fast freestyle cienkopis.
http://img474.imageshack....4/drzewo1ji.jpg

Mike

Wysłany: 2005-11-26, 15:22   

ten drugi bardziej mi sie podoba. wrzuc cos jeszcze narysowanego cienkopisem :)

Horus 
Moderator

Wysłany: 2005-12-05, 18:46   

Mi zaś oba... To dobra droga, zmierzaj w tym kierunku.

Hergath 

Wysłany: 2006-01-07, 23:26   

kolejny chory rysunek, calkowity freestail bolastego pijackeigo umyslu.
Prosze.
http://img268.imageshack....1/mirror0do.jpg
Calosc w rapidach.

Odpowiedz do tematu