Tawerna Bibliotekarzy Strona Główna
RSS Panel

Poprzedni temat «» Następny temat
Akcja pomóż Hergathowi czyli "On i jego maturka" ;
Autor Wiadomość
Hergath 

Wysłany: 2006-02-03, 20:56   Akcja pomóż Hergathowi czyli "On i jego maturka" ;

Witam.
Jak wiecie czasem ludzie musza napsiac jakies sprawdzajace 'cos', a czasem odpowiedziec. Wlasnie bed estawal przed takim 'czyms'. A dokladniej to prezentacja maturalna. Polegajaca na oparciu sie o ejden z wybranych tematow i wyczerpanie go tak aby zawrzec maks odpowiednich elementow, przy zachowaniu odpowiedniej 'dykcji', komponowania zdan itp itd. Mozna poslugiwac sie roznymi srodkami przekazu: plakaty, prezentacja power point, video, obrazy, slajdy... To daje dodatkowe mozliwosci. Ja wybralem temat:
Fantastyka jako sposób postrzegania ludzi i świata. Omów temat analizując wybrane dzieła kultury (literackie i inne).
Temat że tak powiem "w moim guscie", ale napotkalem kilka przeszkod, takich jak mnogosc wyborow, sposoby prezentacji. Dlatego zwracam sie z prosba o podpowiedzenie (o ile ktos wogle ma ochote na wziecie udzialu w dyskusji) jak powinienem to przeprowadzic, jakich "zrodel" uzyc, na co powinienem zwrocic uwage. Ogolnie wszystko co wiaze sie z prezentacja. Pomoc bardzo wskazana i mile widziana, kazde zrodla, linki, biografie, porady, wszystko. Zeby nie bylo to mam juz swoja koncepcje dosc silnie utrwalona w przekonaniu, ale jesli ktos poda pomysl lepszy co mnie przekona ze mozna cos zmienic to oczywiscie poslucham dobrego pomyslu, stad narazie pozostawiam temat "czysty". I z gory thx wszystkim ktorym bedize sie chcailo mi radzic.
Pozdrawiam.

Leoncoeur 
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2006-02-03, 21:12   

moglbys ciezar postawic na sterotypach w swiatach fantasy (tworzonych przez pisarzy) sciaganych z naszego swiata.
To temat rzeka i bardzo ciekawy.
Ze wspomne np tylko Sapkowskiego, ktory tu jest sztandarowym przykladem - "Elfy do rezerwatu" np.

Mozna tu wchodzic w mnogosc szczegolow, np tak czasem niezawazalny jak geografia.
Te najbardziej znane swiaty fantasy, to takie gdzie:
- zachod - wielkie moze
- wschod - tereny niezbadane, czesto za gorami.
(WFRP, Sródziemie, Swiat z Conana barbarzyncy, Neverland Sapkowskiego (masa innych)
Co bierze, sie z 'europejskiego' postrzegania swiata.

Mozna tez zauwazyc stereotyp, ktory obrazuje sie w tym, ze mimo istnienia innych ras, akcje tocza sie w 'epoce ludzi', lub w cxzasach, w ktorych rasa ludzka jest na drodze do szczytu chwaly.

mnogosc tematow w tym guscie jest powalajaca.

Hergath 

Wysłany: 2006-02-03, 21:49   

Tak jest w czym wybierac, a wiec dylematy i problemy zarazem. grunt to uzyc dziel znanych, zeby komisja nie zastanawial sie skad biore dziwno brzmiace nazwy. Dziela kultury, a wiec nie tylko literatura. Myslalem nad uzyciem Tolkiena, Pratchetta i byc moze star warsow jako odskocznika w postaci filmu (fantastyka to nie tylko fantasy ale i sc-fi). Wazne by przyklady byly ze tak powiem "popowe" i generalne, wtedy latwo bedize sie wkrecic w tok. Sapkowskiego nie chce uzywac, bo nie znam i nie poznam, emczy mnie jego swiat. Trzon prezentacji wartaloby oprzec na jakims solidnym fundamencie, odskoku od swiata realnego a co za tym idzie geneza, potrrrzeba gatunku czyli dalej biorac glowne zalozenia gatunkow ktore najczesciej maja podobne relacje wzgledem oglnych norm. Fantasy - dobro i zlo(tolkien), sc-fi ulepszenie 'realnego' swiata. Jest to szeroki temat, bardzo, nie chce zeby mnie przerosl, dlatego prosba o pomoc z mojej strony.

Orzecho
Mistrz Gry

Wysłany: 2006-02-03, 22:00   

Cytat:
- zachod - wielkie moze
- wschod - tereny niezbadane, czesto za gorami.
(WFRP, Sródziemie, Swiat z Conana barbarzyncy, Neverland Sapkowskiego (masa innych)

SF to też fantasy. Na i-4857 nie ma mórz i gór.

Ja nie specjalnie wiem jak rozumieć temat. Bo w pojęciu ogólnym obejmującym całą fantastykę jest to diabelnie trudne, jeżeli w ogóle wykonalne. Już sam podział na fantasy i sf to przepaść, a co dopiero poszczególni twórcy. Niektórzy patrzą stereotypowo, ale niektórzy nadają stereotypowi np. świata fantasy przepełnionego smokami, krasnoludami i czarami zupełnie innego wyglądu.

Dlatego przypuszczam, że chodzi o skupienie się na jakiejść części.

Cytat:
Myslalem nad uzyciem Tolkiena, Pratchetta

Ja z tych dwóch bym polecił Pratchetta, bo raz, że znam, dwa, że często odwołuje się do dzisiejszego świata, więc może łatwo będzie znaleźć punkt zaczepienia.

http://orzecho.act4trees.com/ - akcja na rzecz odnawiania lasów równikowych, proszę kliknij.

Kermit 
Technik

Wysłany: 2006-02-03, 23:34   

Herciu ja Ci dam tylko jedna radę. Nie moge więcej bo nie umiem sobie przysowić teamtu na ludzkie (9h patrzenia w kod PHP ...). IMO nie rób żadnej prezentacji plakatowej czy w PPS'a. Zniszczyłoby to jakiekolwiek wrażenie. Taki temat nie nadaje sie do pokazywania "obrazkowo", chyba, że zdjęcia postaci (elfy itp) kiedy bedziesz o nich nawijał (gdyby co).

I masz bardzo dobry pomysł z nie używaniem Spkowskiego. I to nie dlatego, że go nie znasz, lecz dlatego, że wiele ludzi uważa go za człowieka marginesu i nie lubi go. Gdybys trafił na psora, który go nie lubi byłaby kaszana ...

Kermit, narazie tyle

Hergath 

Wysłany: 2006-02-04, 00:12   

Wlasnie temat jest tak rozlegly ze nie wiadomo czego ugryzc. Zamierzam nie wkrecac sie w tysiace odlamow fantastyki poczawszy od necro-fantasy po future-ghul ( lol ) tylko posluzyc sie stereotypami. czyli korzenie, tolkien i jego ssrodziemie, podwaliny z mitologii ktora zasiala cale fantasy, staroangielskei basnie. Tolkien - krystaliczny czysty swiat fant, preczet - fantasy rabniete mlotkioem jako karykatura chorej rzeczwysitosci cos jescze jako dopelniacz w postaci "innych mediow", stad pomysl GW i wogole sc-fi. Ale to na razie bardzo szkicowy plan, temat wbrew pozoworm jest bardzo trudny, a jego tworcy chyba do konca nie wyobrazili sobie jego rozmiarow. Bo prawda ejst taka ze dzisiejsi polonisci jakos stornia od fantastyki, wiecie... Te ich neo-romantyczne idealy. Ale msuze jakos sobie proadzic. Czekam na dalsze pomysly.

Leoncoeur 
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2006-02-04, 00:15   

@Kermit
Nie zgodze sie.
:)
Sapka moza zawsze delikatnie i konstruktywnie skrytykowac.
Dla osoby nie znajacej go - bedzie to po prostu wyklad o sytuacji w fantasy.
Dla wielbicieli - delikatna krytyka zmuszajaca do refleksji
Dla nie lubiacych go - zawsze material krytykujacy.
:>

Dla maturzysty zas - ciekawa prezentacja ktora latwo obrobic i dosc latwo stworzyc (oczywiscie z Sapkiem jako watkiem, a nie caloscia pracy.

Vilkatla
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2006-02-04, 20:50   

Ja Ci powiem, jakie dzieła ja bym w takiej pracy uwzględniła. Całą konstrukcję oparłabym na Tolkienie, jako pisarzu prototypowym. Przy okzaji sposobu wyobrażania sobie i przedstawiania postaci nawiązałabym do filmu. Dalej na pewno wspomniałabym Howarda i Lovecrafta, którzy również kładli podwaliny pod ten gatunek. Zahaczyłabym o Ziemiomorze Urszulki K. Le Guin, które weszło do klasyki literatury, Świat Czarownic Andre Norton, Amber Zelaznego, Gemmela, Gene Wolfe, Pratchetta.
Wypadałoby też wspomnieć coś o rodakach i tu na czele mamy Lema i Sapkowskiego. Nie pomijałabym tego drugiego - czy się go lubi, czy nie - to dosyć ważna persona, jeżeli o fantastykę chodzi. Leonowy sposób na tego pana brzmi nieźle :]
Oprócz tego zapewne wkręciłabym gdzieś jeszcze Martina, jako że poważnie łamie stereotypy :)

To tak po krótce, bo starałabym się wspomnieć jak największą ilość autorów, choć epizodycznie.
Ale to wybór oparty na moich osobistych preferencjach.
Mała rada - jako pień i punkt wyjściowy rozważań wziąść Tolkiena i na zasadzie porównań przedstawić punkty widzenia innych autorów, pominąć tych, którzy bezkompromisowo wzorowali się na powyższym.

Hergath napisał/a:
Fantastyka jako sposób postrzegania ludzi i świata

Czyli, że trzeba zwrócić uwagę m. in. na
- stereotypy postaci
- cechy różnych ras i ich podobieństwo do określonych narodowości/grup społecznych (nawet, można powiedzieć, takie lekko karykaturalne wyolbrzymienie niektórych cech ludzkich)
- dualistyczną wizję świata, czyli opozycję dobro-zło i walkę między nimi
- analogie historyczne i mitologiczne
- analogie geograficzne
- analogie polityczne (a co! :P )

Andrzej Sapkowski o fantastyce napisał/a:
To wycieczka do krainy marzeń. Daje większe możliwości wypowiedzi niż literatura realistyczna. Literatura to sterta kolorowych kamyków. Fantastyka, fantasy pozwalają na ciekawsze ich układanie.

...co można starać się wykazać :]
Ważne imho też będzie zaznaczenie eskapistycznego charakteru tej literatury.

Jeśli chodzi zaś o 'inne dzieła' można by obrazować wykład jakimiś ładnymi slajdami z ładnych graficzek fantasy, czego na necie od groma. Wybrać jakichś w miarę znanych twórców.
W kwestii filmu należało by wspomnieć Narnię i Pottera, bo jak by nie patrzeć to również fantasy. Jest też Willow, Excalibur, Labirynt, Dungeons&Dragons, jakieś Kseny, Conany i inne takie.
Można wspomnieć o muzyce inspirowanej literaturą fantasy (Bathory, Summoning, Blind Guardian, Enya, Lorena McKennit i mnówstwo innych).
O grach RPG też, choć nie wiem, czy to są 'dzieła' :P Ale tak pod kątem tworzonych światów, czemu nie.

W sf bym się nie mieszała, bo sf rządzą inne reguły i stereotypy, a samo fantasy jest już mocno szerokim tematem.

Orzecho napisał/a:
SF to też fantasy.

:o
Od kiedy, można zapytać? :>
Mylisz pojęcia, Orzech. SF to też fantastyka, ale fantasy to gatunek zupełnie odrębny i ma się do sf tak samo jak baśń, horror, czy cokolwiek, co nie jest szeroko pojętą literaturą realistyczną.

Grzebul
Admin

Wysłany: 2006-02-04, 21:26   

temat Hercia napisał/a:
Fantastyka jako sposób postrzegania ludzi i świata. Omów temat analizując wybrane dzieła kultury (literackie i inne).

Orzecho napisał/a:
SF to też fantasy.

Vilkatla napisał/a:
Mylisz pojęcia, Orzech. SF to też fantastyka, ale fantasy to gatunek zupełnie odrębny i ma się do sf tak samo jak baśń, horror, czy cokolwiek, co nie jest szeroko pojętą literaturą realistyczną.

Co prawda Orzecho się kopnął, ale tak czy siak, w temat maturalny powinno SF trafić i to w równej ilości co fantasy :)
Tak więc oprócz:
Vilkatla napisał/a:
Wypadałoby też wspomnieć coś o rodakach i tu na czele mamy Lema i Sapkowskiego

nie wolno nam zapomnieć o Zajdlu i Ziemkiewiczu :)

Tyle odemnie, nie będę Ci nic rozlegle doradzał o maturze, bo nigdy nie pisałem :wink: :D

Vilkatla
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2006-02-04, 23:25   

Grzeb napisał/a:
Co prawda Orzecho się kopnął, ale tak czy siak, w temat maturalny powinno SF trafić i to w równej ilości co fantasy

Ja nie mówię nie, jednak jest chyba jakiś określony czas na tą prezentację. To nie konwent, żeby móc się rozwiodzić godzinami :>
A gwoli ścisłości, jeśli chcielibyśmy go wyczerpać, to należałoby też pomówić o horrorach (S. King, G. Masterton chociażby), fantastyce w typie J. Carrolla, futurystycznych wizjach Burgessa, Orwella czy Huxley'a, czy nawet prozie Cortazara...
Właściwie całość można by zacząć od ukazania rozległości tematu, dodając, że ze względu na ową zawężamy się do najbliższego nam aspektu fantastyki.

niewykształcony Admin napisał/a:
nie będę Ci nic rozlegle doradzał o maturze, bo nigdy nie pisałem

Wierz mi, że dla mnie nowa matura jest tak samo obca, jak dla Ciebie :> :P

Hergath 

Wysłany: 2006-02-05, 12:56   

Prezentacja rzadzi sie jakimis praawami. Przede wszystkim powinna byc dobrze zbalansowana. Stad chce oprzec to na 3 roznych sferach, fantasy macierzyste (tolkien), fantasy "alternatywne" (precz) i jakies SF pewnie w postaci filmu. Wszsytko krystaliczne. Wiecej niz 3 przykladow sie racze4j nie uzywa, tylko kreci wlasnie wokol 2-3 i odpowiednio buduje temat zeby starac ise ciekawie wyczerpa ctemat.

Orzecho
Mistrz Gry

Wysłany: 2006-02-05, 13:49   

Cytat:
Od kiedy, można zapytać?

K... pomyliłem się ;) ale w kontekście całego postu wyszło na to co chciałem, a myślałem dobrze ;) Zresztą Hergath o tym jeszcze pisał. Oczywiście chodziło o fantastykę , ale z tym też jest związany temat.

Cytat:
w temat maturalny powinno SF trafić i to w równej ilości co fantasy

Nie zgodzę się. SF najczęśniej stawia świat w zupełnie innym światle i wprowadza to zamieszanie. Owszem jakieś dobrze dobrane i wplecione SF jest fajne, ale i tak trzeba się na coś zdecydować.

http://orzecho.act4trees.com/ - akcja na rzecz odnawiania lasów równikowych, proszę kliknij.

Hergath 

Wysłany: 2006-05-24, 15:42   

Siemaka wszystkim. Chcialem pdoziekwoac za pomoc, juz po maturkach. W sumie olalem wszystko i prezentacje zrobilem w przeedzein matury, wzialem tolkiena: wp, gwiezdne wojny i cthulhu lovecrafta. Ten megaspontan wyszedl mi na dobre, 15/20 punktow.

Grzebul
Admin

Wysłany: 2006-05-24, 17:04   

Gratulacje :)
To kiedy to oblewamy? :D

Odpowiedz do tematu