Tawerna Bibliotekarzy Strona Główna
RSS Panel

Poprzedni temat «» Następny temat
[DnDed4&FR] czwarty dedek i "nowy" faerun
Autor Wiadomość
Amon 
Moderator

Wysłany: 2008-10-19, 20:10   [DnDed4&FR] czwarty dedek i "nowy" faerun

Niektorzy pewnie wiedza juz od dawna, niektorzy od niedawna, a niektorzy moze wcale, ale fakt faktem, od paru miechow istnieje czwarta edycja D&D oraz "nowy" Faerun.

Juz lektora systemowych podstawek sugerowala mojej jazni ze zmiany w moim ulubionym uniwersum musza byc dosc mocne, czytanie polskich i zagranicznych spojlerow bylo excytujace i zatrwarzajace zarazem. W koncu gdy dostalem w swe lapska nowioski FR campaning settling dowiedzialem sie na wlasne oczy: timeline poszedl o ponad 100 lat do przodu. Mystra zostala zabita przez Cyrica (przy udziale Shar). Tyr najpierw zabil Helma a potem sam zginal. Lathander stal sie znowu Amaunatorem. Asmodeusz zabil Azutha, stal sie bogiem i zakonczyl wojne krwi. Halaster niezyje, (jakby ktos jeszcze nie wiedzial to Czarnokij juz dawno nie zyje), Szas Tam rozpier...lil Thay, teraz tam tylko nieumarli grasuja, czerwoni czarodzieje jako gildia kupieckanie sa powiazani z thay. Zostal tylko jeden klon Mashona - Wampir. Myth Dranor ladnie sie rozwija, netheril ladnie sie rozwija, immaskar ladnie sie rozwija. Stare imperia, Lsniace poludnie i wiele innych krain poszlo w piz... dziet. pojawilo sie pare nowych krain i nowy kontynent. Swiat Faerie powrocil.
Elminster wciaz zyje i mieszka w cienistej dolinie alejest teraz naprawde zgrzybialy.

Ogolnie w mojej ocenie faerun stal sie teraz znacznie bardziej mrocznym miejscem.

Grzebul
Admin

Wysłany: 2008-10-19, 20:26   

:shock:
A fajne to to?
Czy wyszedł tylko ten campaning settling czy też może na fali jakieś nowe powieści/podręczniki geograficzne itd?

Amon napisał/a:
Mystra zostala zabita przez Cyrica

Smutno mi się zrobiło...

Amon 
Moderator

Wysłany: 2008-10-19, 20:53   

narazie wyszly podreczniki zrodlowe do 4ed, i kilka suplementow. do FR wyszedl campaning settling, player handbook i z jedna przygoda, sa tez artykoly z dodatkami w dragonie (na stronie wizardow) chociazby opis rozwoju postaci jako wysokiego maga, klasa barbarzyncy (zabraklo jej w podreczniku gracza) itp itd.
co do powiesci to jest duzo cykli ktore dzieja sie po 1372 roku RD ale zadne niewybiegaja dalej niz o kilkanascie lat jaknarazie, ale to sie zmieni pewnie na przestrzeni najblizszych miesiecy.

napewno ciekawa pozycja jest trylogia The last mythal - opowiada o restauracji myth dranor, co przybliza troche do krain 4 edycji

na forach panuje podzielona opinia co do nowych krain. sam Grenwood odniosl sie do nich "sceptycznie" na forum candelkeep. Ja jednak po dloooogim namysle jestem ich zwolennikiem (co nie zmienia faktu ze chyba wolalem stare)

nowe krainy stawiaja na nowych graczy, jest mniej informacji wiec wiecej lezy w wyobrazni mg i graczy, nie trzeba uz byc omnibusem by zaczac przygode w krainach

Coincidence 

Wysłany: 2008-10-19, 21:34   

Amon napisał/a:
Asmodeusz zabil Azutha, stal sie bogiem i zakonczyl wojne krwi.

Czy piszesz o tej samej Wojnie Krwi, która toczy się od skurlonego zawsze i jest jednym z filarów Wieloświata? Tej, której koniec mialby oznaczać zagładę dla sfer, bo całe tatałajstwo z Baator i Odchłani rozpełzłoby się wszędzie?

Jvegi

Wysłany: 2008-10-19, 21:51   

Amon napisał/a:
po dloooogim

Człowieku, litości...

A co do nowej edycji to pierwsze słyszę, ale twój opis brzmi obiecująco.
Grzebul napisał/a:
Smutno mi się zrobiło...

No... Nic dziwnego, że Elminster zdziadział. :blee:
Should ever be forgot.

Amon 
Moderator

Wysłany: 2008-10-19, 23:01   

zabojstwo mystry spowodowalo magiczna plage, serce dewomeru eksplodowalo, wyrzucajac Azutha do piekla. Tam Asmodeusz go zabil. Nastepnie juz jako bog, zepchnal cale plany odchlani na samo dno planow chaosu, piekla przeniesione zostaly do astralnego morza jako boza kraina. wojna krwi zostala zakonczona w takim sensie ze demony nie maja zabardzo jak sie z djablami teraz spotykac, sa od siebie bardzo daleko. Inna sprawa to to ze rownowaga zostala zlaana - teraz djablami dowodzi bostwo.

magiczna plaga doprowadzila do wysadzenia w powietrze wielu planow, smierci wielu bostw, zmienienia strumienia czasu, wymieszania swiatow itp.

Tpril wymieszal sie ze starorzytnym swiatem Abeir. w ten sposob w faerunie w miejscu utheru pojawil sie kraj zamieszkaly przez dragonbourn'ow a na zachod od moza mieczy nowy kontynent zdominowany przez smoki.

harulla jako najbardziej skumulowany osrodek kultu mystry i azutha explodowalo

Yarpen 

Wysłany: 2008-10-20, 17:39   

Miałem być w teamie tłumaczącym terminologię D&D4 na język polski (wreszcie dali to ludziom z Poltergeistu a nie jakiemuś zwisowi z ISY) ale czasu mi brak a to dosyć odpowiedzialna fucha. :)

Jest inaczej, jest świeżo. System jest bardzo... bardzo udziwniony. Rozwój postaci jest ciekawy, fajnie się ją urabia na taką jaką się pragnie. Uwypuklone cechy rasowe to też plus. Ale jako całokształt jest dziwnie.

Karanith

Wysłany: 2008-10-20, 18:26   

Czytam sobie, w sumie z zaciekawieniem, ale bez wypieków na twarzy. Mystra zginęła? Jakoś mnie to nie dziwi, ma do tego smykałkę. Helm nie żyje? Szkoda, fajny chłopak był i mało pił. Lathander to teraz Amaunator? W sumie fajniej brzmi. Masowo zdychający i wariujący magowie? Przynajmniej coś się dzieje. Ale ten fragment mnie, mówiąc delikatnie, zaintrygował:

Amon napisał/a:
Asmodeusz zabil Azutha, stal sie bogiem i zakonczyl wojne krwi.

ŁOOOOODEEEEFAAAAK?
Widzę wytłumaczenie, w sumie jestem w stanie to zrozumieć, ale właśnie tak jak pisze Coin: Wojna Krwi to jedyna pewna rzecz w Wieloświecie i jej koniec powinien oznaczać także koniec... no, wszystkiego właściwie. Słowem: nie podoba mi się to.

Coincidence 

Wysłany: 2008-10-20, 19:04   

Karanith napisał/a:
Słowem: nie podoba mi się to.

Dzięki Karan - już czułem się samotny z tym poczuciem, że coś tu jest mocno nie tak ;)

Amon napisał/a:
Nastepnie juz jako bog, zepchnal cale plany odchlani na samo dno planow chaosu piekla przeniesione zostaly do astralnego morza jako boza kraina

Ale jakim k#$%^ cudem? Nie chce mi się wierzyć w potęgę jednego bóstwa, które byłoby do tego zdolne. Tak, wiem kim był Asmodeusz.
Jak Odchłań mogła zostać zepchnięta na dno Odchłani, to się w logicznej pale nie mieści :) Astral jest nie-miejscem, faktycznie nie istnieje, a tu ktoś przenosi niewinne Baator; mamy dziurę w planach zewnętrznych? Co z oczekującymi?

Amon 
Moderator

Wysłany: 2008-10-20, 20:07   

Coin, plany sie pozmienialy, bostwa albo pozmienialy siedziby albo siedziby ozmienialy swoje miejsca.

wieloswiat nie przestal istniec ale zadrzal w posadach. Powrocili "pradawni", to znaczy ci z nich ktorzy byli ukryci jak Ron, za to wiadomo teraz ze ksiazeta demonow jak Demogorgon czy Orcus byli rownierz pradawnymi, tyle ze odchlan ich skorumpowala.

co to pradawni? to bardzo potezni przybysze zrodzeni z pradawnego chaosu, byli rywalami bogow i u poczatkow dziejow toczyli z nimi wojny. Faerunskie bostwa zywiolow jak Kosuh czy Akkadi tez sa teraz okreslani jako pradawni.

Hutnuk 

Wysłany: 2008-10-21, 08:37   

Ogólnie wszystko widzę postawione na głowie... Pewnie Pani w Sigil też już wącha kwiatki od spodu? :)

Amon napisał/a:
na zachod od moza mieczy nowy kontynent zdominowany przez smoki

Tzn jak wyłonił się z morza? A smoki przyleciały tam czy po prostu się wykluły z czegoś?

Amon 
Moderator

Wysłany: 2008-10-21, 11:00   

tak jak napialem wczesniej (a oze i nie napisalem?) planeta toril wymieszala sie z antyczna planeta abeir. Czesc londow/morz/powietrza itp z abeira przeniosla sie na toril, zajmujac miejsce tego co bylo na tam wczesniej. W niektorych czesciach faerunu mozna zaobserwowac teraz latajace skaly, lasy zy wody - sa to czesci abeira ktore wkleily sie z "bledem" ;p tak wiec np mozna zrobic sobie latajace miasteczko na kawalku latajacej skaly itp

Hutnuk 

Wysłany: 2008-10-21, 12:43   

Amon napisał/a:
latajace skaly, lasy zy wody

Kwas chyba brali jak to pisali :)

Amon 
Moderator

Wysłany: 2008-10-21, 15:24   

nom, jak by nie patrzec ta innowacja najbardziej mnie od samego poczatku odstraszala.. :/

Grzebul
Admin

Wysłany: 2008-10-21, 17:22   

Słyszałem, że jeśli chodzi o grę wg nowego systemu, to nie ma gnomów.
Jak to się odnosi do nowego świata?

Amon 
Moderator

Wysłany: 2008-10-21, 17:36   

etam, gnomow nie ma po prostu w pierwszym podreczniku gracza. Ale tam niema wielu rzeczy jak np barbarzyncy, druida, barda, czy klas psionicznych, choc odrazu zaznaczone jest ze pojawial sie w nastepnych podrecznikach. np barbarzynca jest na stronie wizardow (w dragonie). Gnom, ork czy drow jest w ksiedze potworow i sa opcje jak nimi grac, tak wiec wszystko co bylo dalej jest grywalne. czego nie ma to polsmoki np. wszystkie polczarty to teraz kambiony i raczej sie nimi nie gra (no chyba ze sie ktos uprze).

nareszcie wyjasniono lepiej niesmierc.
w ksiedze potwoeow jest podany tekst rytualu przemienienia w licza czy wampira, oba odnosza sie do Orkusa. Podobnie jak rytulal przemienienia w rycerza smierci.

aha

czary dziela sie na zaklecia i rytulaly. te pierwsze to zaklecia zarozieja, latwy carnoksieznika czy modlitwy kleryka.
rytulaly to cos bardziej skomplikowanego, trwaja co najiej 10 minut tak wiec nieprzydatne sa w walce. Wskrzeszenie czy stworzenie magicznej rzeczy to teraz rytulal.

rytulalne czarowanie jest atutem ktory moze wziasc karzdy - tak wiec teraz kazda klasa ma dostep do czarow - oczywiscie musi jeszcze spelnic wymagania danego rytulalu a te moga byc rozne, od technicznych po fabularne

Rzepak 

Wysłany: 2008-10-21, 18:07   

Grzeb: http://pl.youtube.com/watch?v=4UqFPujRZWo cos o Gnomach w Monster Manualu

Nie zapoznałem się jeszcze dokładnie z mechaniką, ale jak na razie przypadł mi do gustu nowy system czarów. Nie rozumiem tylko czemu uprościli stary, dobry system charakteru na dwóch osiach. Za skomplikowany był dla mas?

Zmiany w świecie natomiast to kompletna pomyłka. Asmodeusz "se wziął i rzucił" otchłań w elemental chaos (ke?) w przerwie między osiągnięciem boskości, a herbatką. Następnym razem ogoli wszystkie krasnoludy.
Lathander przez te wszystkie lata robił ze wszystkich swoich kapłanów idiotów, bo tak naprawdę okazał się Amaunatorem. Słoneczny bóg młodości w słonecznego biurokratę, hmm...
Dobre drowy nieco wyblakły (z wyjątkiem Dzidka, oczywiście).
No i gdzie się podział ten romantyczny tiefling kryjący rogi pod kapeluszem? Teraz mamy jakiegoś WoWowatego demona.

PS: Dlaczego samice dragonbornów mają piersi?

Karanith

Wysłany: 2008-10-21, 18:27   

Amon napisał/a:
czary dziela sie na zaklecia i rytulaly. te pierwsze to zaklecia zarozieja, latwy carnoksieznika czy modlitwy kleryka.
rytulaly to cos bardziej skomplikowanego, trwaja co najiej 10 minut tak wiec nieprzydatne sa w walce. Wskrzeszenie czy stworzenie magicznej rzeczy to teraz rytulal.

Hm, podobno wszystkie zaklęcia nieofensywne są teraz ryuałami, a więc takie pierdólki jak Kołatka czy inne Otwarcie też, a zwykłe czary to teraz tylko Magiczne Pociski itp. Źle słyszałem?

Amon 
Moderator

Wysłany: 2008-10-21, 19:04   

w wiekszosci przypadkow tak jest, magicny pocisk to nawet at will teraz jest

Coincidence 

Wysłany: 2008-10-21, 22:22   

Amon napisał/a:
Coin, plany sie pozmienialy, bostwa albo pozmienialy siedziby albo siedziby ozmienialy swoje miejsca.

Wiesz, tylko, że zawsze postrzegałem bogów jako siły, które dużo mogą, ale w ogólnym rozrachunku, w obliczu ogromu Wieloświata, są tylko nieco większymi pikusiami. Biorąc pod uwagę kosmologię 3ed zmiany które opisujesz są po części logiczne, ale porównując do mistyki 2ed (Planescape) twórcy powinni imo zmienić dilera. Zrobiło się za bardzo heroicznie i mhrooocznie, a z Wieloświata zrobił się większy Faerunik :(

Amon napisał/a:
ukryci jak Ron

A co z Hermioną?

Amon napisał/a:
Gnom jest w ksiedze potworow

Buehehehehehehe :P

Odpowiedz do tematu