Tawerna Bibliotekarzy Strona Główna
RSS Panel

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Horus
2011-07-18, 00:00
Po co żyć?
Autor Wiadomość
LordDream 

Wysłany: 2011-07-17, 23:16   Po co żyć?

Właśnie, po co? Przecież człowiek nie może określić po co chce żyć :)

Vilkatla
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2011-07-18, 22:00   

Haha, Dream, nice try ;p
Ale pytanie było *zupełnie* inne.
Poza tym takie dyskusje można prowadzić po pijaku w towarzystwie dobrych znajomych, którzy później zapomną i wybaczą... Internet nie zapomina ;p

LordDream 

Wysłany: 2011-07-18, 22:34   

Oj tam, zupełnie inne :) Leon powinien zrobić to co zapowiedział jak wracaliśmy, wtedy byłoby kozio :koza: XD

Leoncoeur 
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2011-07-18, 23:38   

"Death is dead, każdy kiedyś umrze"
:)

Amon 
Moderator

Wysłany: 2011-07-22, 18:41   

LordDream napisał/a:
Właśnie, po co?

Po jajco :p
LordDream napisał/a:
Przecież człowiek nie może określić po co chce żyć

Cóż... za to może łatwo stwierdzić że nie chce umierać :p
w życiu jest dobre to że ono już się z nami dzieje w tej chwili, tak więc nawet jak jest zle to jest to przynajmniej zło znane, na wlasnej piersi wychodowane. istnieje mozliwość że po śmierci bedzie nam lepiej, lub nawet sama smierć jest lepsza od stanu życia. jadnak te rzeczy musielibysmy najpierw sprawdzić, ze tak powiem empirycznie :p
istnieje mozliwość że po smierci bedzie gorzej

Wydaje mi się że dość dobrym powodem by życ jest strach przed smiercią i nieznanym.

Mozna też wywnioskować po obserwacji świata zwierząt że kazde zywe stworzenie zrobi dokładnie wszystko aby przetrwać - czytaj choćby na moment przedłuzyc swoją egzystencję.

Kolejnym argumentem może być więc fakt że życie jest naturalnym stanem i dążeniem wszystkich organizmów, tak więc jesli człowiek chce żyć w zgodzie z naturą powinien sie temu podporządkować.

Grzebul
Admin

Wysłany: 2011-07-23, 02:57   

Cytat:
Po co żyć?
Właśnie, po co?

Pierdol życie.

Make a change... Kill yourself. Today.

Horus 
Moderator

Wysłany: 2011-07-23, 16:14   

Lew, zabijając antylopę, nie duma nad tym, dlaczego to robi. Antylopa, zdychając w jego szczękach, nie pyta "dlaczego?"; oba stworzenia chcą żyć, gna nimi pierwotny instynkt. To, że niektórzy z nas zadają sobie pytania o cel egzystencji jest smutnym skutkiem ubocznym ewolucji, wykształcenia zdolności do abstrakcyjnego myślenia (którą, naturalnie kierowani wrodzonym antropocentryzmem, przypisujemy tylko sobie).

Żyjemy, bo nie znamy alternatywy. Nawet wiedza o ew. niebycie nie jest pewna. I, jeśli nasze życie jest chujowe, nie mamy odwagi, by je zakończyć, by przekonać się, co jest po drugiej stronie. Ktoś, kto jest silny, ktoś, kto jest zadowolony z wypadkowej swojego życia, z tego, czym je czyni, abstrahując od losowości dnia jutrzejszego, nie zadaje sobie takich pytań. To stan melancholii, o której pisał w Freud, pęknięcia w relacji ego do superego; stan melancholiczny może prowadzić zarówno do eksplozji kreatywności, jak i totalnego wyniszczenia ludzkiej psychiki, która zadręcza się pytaniami, na które odpowiedzi nie mogą zapewnić jej szczęścia.
Na swój skurwysyński sposób widzę w tym nową formę naturalnej selekcji; w świecie bez drapieżników, w którym stoimy na szczycie łańcucha pokarmowego, w zakamarkach swojego umysłu, tworzymy sobie nowych wrogów.

Yarpen 

Wysłany: 2011-07-31, 02:13   

A masz cokolwiek lepszego do roboty?
A na poważnie to najbardziej racjonalne wyjaśnienie jakie przychodzi mi do głowy to zamiłowanie do czerpania i poznawania kolejnych bodźców.

Horus 
Moderator

Wysłany: 2011-08-01, 12:33   

Woot, Yarpi, brzmisz jak rasowy Czuciowiec.

A tak w ogóle, to fajnie, że żyjesz :beer:

LordDream 

Wysłany: 2011-08-09, 13:49   

Dyskusja narodziła się na przystanku autobusowym podczas naszego ostatniego zjazdu w Krakowie. Chciałem poznać opinię Vil i osób, których nie było już podczas tej dyskusji.

Moja opinia jest podobna do opinii Yarpena. Po prostu nie chcę przestać pozbawiać się dotychczasowych bodźców, a także poznawać nowe. W grę wchodzą także aspiracje, o których pisałem już w temacie, gdzie powoływałem się na "nadczłowieka" (nie pamiętam, który to już topic był).

Vilkatla
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2011-08-09, 14:47   

Cytat:
Dyskusja narodziła się na przystanku autobusowym podczas naszego ostatniego zjazdu

Tia... z tym drobnym szczegółem, że dotyczyła kompletnie innego zagadnienia... : )
co - jak widać - spotkało się z ogólnym niezrozumieniem ;p

LordDream 

Wysłany: 2011-08-09, 14:51   

To nazywa się czepianiem się szczegółów :P P jak chcesz, możesz napisać prawidłowe zagadnienie :)

Vilkatla
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2011-08-09, 14:55   

Nie ma sensu ;p

LordDream 

Wysłany: 2011-08-09, 15:21   

Sens zawsze jest, pamiętaj o tym :mrgreen:

Amon 
Moderator

Wysłany: 2011-08-09, 18:43   

Vilkatla napisał/a:
Nie ma sensu ;p

"(...) chodzi o samą ideę"?

Horus 
Moderator

Wysłany: 2011-08-10, 21:36   

Aleś Ty głupi, Dream ;)
I po co to było osadzać w kontekście sytuacyjnym? Głupie dysputy po pijaku są głupie i ich miejsce jest tam, gdzie się narodziły; ta akurat powinna zostać na miasteczku studenckim AGH.
Widzisz, ja sobie tu dryfowałem na hipotetycznej platformie rozmyślań, a tak można by odbierać to, co pisałem, personalnie, a wtedy czułbym się fatalnie, bo ani tego nie chciałem, ani na myśl by mi taki idiotyzm nie przyszedł.

Odpowiedz do tematu