Tawerna Bibliotekarzy Strona Główna
RSS Panel

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomnik Cesarzowej Achai tom 1 spoilery
Autor Wiadomość
Amon 
Moderator

Wysłany: 2012-04-22, 09:26   Pomnik Cesarzowej Achai tom 1 spoilery

Po tylu latach czakania ta tą ksiazkę, a moze raczej nadzieji ze w ogole powstanie, wziął bym nawet sto stron rozsypanym drukiem.
szesc dwózer z hakiem to bylo mile.
Myslełem ze 1000 lat rozwoju posunie troche cesarstwo do przodu w sensie technologicznym, ale widac ze nie bardzo. Niby drogi dobre budownicto tez ale bron ciagle taka sama. Co troche dziwi w tak bardzo zaangarzowanym zbrojnie panstwie. Widocznie po wykonczeniu Chorych Ludzi nie bylo nikogo kto by mogl nowe wynalazki tworzyc. no i sam fakt istnienia magii stopuje rozwoj technologiczny. Ale to są juz domysly moje, kiążka tego nie roztrzyga.

Dziwne jest ze Kai nie rzuca czaru jezyków po prostu na wszystkich? przeciez Wyklety pokazal jej jak? mogla by wszystkich szybko uczyc polskiego. Moze nie chce stracic wyjatkowej pozycji tlumacza? znowu tylko domysly czytelnika.

Nie wydaje wam sie ze "naturalnej wielkosci pomnik cesarzowaj ahai" to poprostu prawdziwe cialo ahai?

Czy że ziemcy to poprostu my?

Grzebul
Admin

Wysłany: 2012-04-22, 18:38   

Cóż, mają tą magię i nie myślą za wiele. Kierują się bardziej sercem, duchem niż rozumem. Pewnie przez ostatnie tysiąc lat Chłopiec z tobołkiem prawie się nie pokazywał, to i nic ciekawego nie wymyślili. Ale teraz czuć w kościach kolejną rewolucję kulturowo-technologiczną jak to było za czasów Achajki.
Czasami wręcz dziwne wydaje się, że wszyscy wspominają Achaję, Biafrę, Zaana. Czy naprawdę nie było żadnych innych ważnych postaci przez ostatnie 1000 lat historii? :)

Ciekawi mnie ten motyw, że minęło paręset do tysiąca lat.. ale jak to się ma do Ziemców?
Wychodzi na to, że Ziemcy to my, zaś świat Achai to bliźniacza Ziemia. Południowa półkula - Arkach, Luan, Chorzy Ludzie itd (ciekawe czy kontynenty się zgadzają? - Afryka, Australia, Ameryka południowa... na południowej półkuli jest dużo mniej lądu i kontynenty nie są połączone - niezbyt to pasuje do opisów), zaś północna półkula jest odwzorowaniem naszego świata, świata Ziemców. Tylko jakoś inaczej w historii... Wiemy, że istnieje Ameryka, Niemcy... ale odniosłem wrażenie, że mamy do czynienia z Rzecząpospolitą, która nigdy nie widziała II WŚ. Na pewno też nikt na północnej nie lata w kosmos.
Zaś Ziemcy - kiedy Achaja umierała u Ziemców bracia Wright testowali pierwszy samolot. Czy to oznacza, że 100 lat u Ziemców = 1000 lat w Arkach?

Niesamowity ten motyw z reakcją inżynierów, kiedy Kai im pokazała szczątki poprzedniej ekspedycji. Pudło?! Czego oni się spodziewali? :shock: Gdzie oni chcieli trafić?
I kim oni są? Czy Wirus stoi za tym wszystkim?

Cytat:
Nie wydaje wam sie ze "naturalnej wielkosci pomnik cesarzowaj ahai" to poprostu prawdziwe cialo ahai?

Prawdziwy pomnik to może być ciało Achai. Tylko po co komu ciało jakiejś babki sprzed tysiąca lat? ;) Nekromancji jeszcze nie przerabialiśmy w żadnym z tomów.

Cytat:
Dziwne jest ze Kai nie rzuca czaru jezyków po prostu na wszystkich

No, zna swoją pozycję w jej świecie, jakby zaczęła tak robić stała by się bezużyteczna :) Poza tym widzi, że Cisi Bracia nie znają i nie rozumieją magii, więc się nie narzuca.

Zauważyłem, że wszyscy główni bohaterowie mają pewne wspólne cechy, tak ogólnie: inteligencja, spryt, szybkie dostosowywanie się, pragmatyzm. Strasznie czuć jakiś master-plan wyższej siły by związać ze sobą tych ludzi i za ich pomocą stworzyć coś bardzo wielkiego i niesamowitego. Ale kim jest Wyszyńska? I inni ludzie 'znikąd'?

Hehe a przez te lata się bałem, że Ziemiański odgrzeje kotleta i że w sumie nie ma pomysłu. Oby nie zwlekali za długo z drugim tomem.

Amon 
Moderator

Wysłany: 2012-04-23, 17:19   

Cytat:
Wiemy, że istnieje Ameryka
nie wychwycilem tego, wydawalo mi sie ze wlasnie ameryka (przynajmniej jako stany zjednoczone) nie istnieje, jest za to anglia. Mysle ze motyw wykorzystania takiej stylistyki jak druga rzeczpospolita (czy moze to jest taka pierwsza plus bez rozbiorów?) jest przemyslany - jest wspomniane ze polskie wojsko dopiero niedawno zrezygnowalo z tradycyjnej kawalerii, Wiekszosc oficerow ma ziemianskie pochodzenie, jazda konna czy szermierka nie jest im zapewne obca, albo ci tatarzy - swietny pomysl. Napewno poradzili by sobie takrze w oparciu o bron bialą i niewyszli by przy babskim wojsku na laikow.

wyszynska to oczywiscie ziemiec, tlumaczy to reakcja kaplanki potworow: cichych braci potraktowala jak cos zalosnego, Kai jak kurewke, Wojskowa czarownice jak wroga, ale kontakt z inrzynierami zakonczyl sie natychmiastowym atakiem.

Grzebul
Admin

Wysłany: 2012-04-23, 18:09   

Na stronach 100-105 mamy opisy wypraw za góry. Faktycznie nic o USA nie mogę znaleźć, straciłem pewność, czy one naprawdę istnieją. Ale na pewno istnieje RP, Niemcy, Anglia, Rosja, Włochy. Mamy też tam wspomniane o wielkiej wojnie, która pokrążyła świat w kryzysie.
Jest tam też przypis o próbie ekspedycji z wyspy Nassau, która znajduje się na Bahamach.

Amon 
Moderator

Wysłany: 2012-04-23, 18:28   

Cytat:
Tylko po co komu ciało jakiejś babki sprzed tysiąca lat?

coz, z tego co pamietam to achaja zostala zadzgana a potem pochowano ja w zywicy cy cos takiego, biorac pod uwage ze ona jest potworem a nie czlowiekiem moze w ogole nie umarla? albo jej wskrzeszenia, lub sklonowanie musi byc mozliwe.
Achaja zresztą nie jast zresztą jakas tam babą, ona jest wlasciwie bogiem wojny, szermierzem natchnionym.

zwróc owage co wirus mowi shen o zyciu, podejmowaniu decyzji i bigosie :)
Ten kto jest w ciaglym ruchu i podejmuje decyzje, wyprzedza ataki jest dla wirusa najleprza istotą.
Achaja jest potworem nawet bez swoich nadnaturalnych mocy. sposob jej myslenia jest zabójczy.

W orginalnej trylogii jest fragment kiedy wyklety ma blysk i widzi achaje z potworami. Tu nie wiadomo czy moze to nie cisi bracia.

Odpowiedz do tematu