Tawerna Bibliotekarzy Strona Główna
RSS Panel

Poprzedni temat «» Następny temat
Projekt
Autor Wiadomość
Leoncoeur 
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2014-01-15, 15:12   Projekt

Hej,

Mam zamiar rozruszać pewien projekt w robocie.
Już od jakiegoś czasu mi się to po łepku kołatało, a po warsztatach na kongresie bibliotek zacząłem ogarniać temat (choć szło to mizernie, bo listopad i grudzień w pracach Sajgon w wersji Uber, teraz wylatuje z Pomrocznej na 2 tygodnie wracam i będę robił rejestrację Olimpiady (nie wiem na ile będę miał czas do 20 grudnia, ale potem będę kciał z tym ruszyć.

W każdym razie rozbijałem sie o brak osoby spośród czytelników mojej biblio co chciała by zagrac w PBF i ma jakieś (może niekoniecznie duże) talenty pisarskie.

O czym mowa?
Że jak każdy kot jestem leń nad lenie to przekleje @ jaki puściłem mojej dyrektorce aby dała mi zielone światło w kwestii tego projektu.

Cytat:
Pani Doroto mam pytanie/prośbę.

Ale od początku.
Na kongresie brałem udział (min. z Ewą Małolepszy) w warsztatach traktujących o RPG (Role-playing Games) w bibliotekach.
Zasadniczo warsztaty te były średnie, a to z tego względu, że oprócz mnie i mojego kolegi (kierownik placówki na Wawrze) uczestnicy nie bardzo kojarzyli co to jest RPG. Większosć czasu zamiast na konstruktywne sprawy poszła na tłumaczenie prelegentki co to w ogóle jest. Dziewczyna pracuje w Bibliotece Publicznej Radziechowy-Wieprz i od pewnego czasu udostępnia miejsce młodzieży w celach gier RPG, myślałem, że powie o metodach promocji, ściągania młodzieży do bibliotek w tym celu, może jakieś dyskusje co i jak można w bibliotece zrobić. Z oczywistego i wymienionego wyżej powodu czasu na to zabrakło.

Nawiązałem z nią jednak kontakt mailowy i podzieliłem się swoim pomysłem, zareagowała bardzo entuzjastycznie :)

O co chodzi?
O między-biblioteczne zajęcia literackie na bazie PBF RPG.
PBF to "Play by forum", pewien sposób rozgrywki via Internet. Normalnie uczestnicy gry siedzą obok siebie i odgrywają swe role kierując postaciami na żywo i opisując ich zachowania. Jak w grze komputerowej bez komputera :) W PBF polega to również na odgrywaniu postaci, jednak na bazie literackiej. Przypomina to trochę wspólne pisanie opowieści bez sztywno określonego scenariusza (są oczywiście ramy ustalane przez prowadzącego - "Mistrza Gry") i fabuły (tworzonej przez samych graczy i prowadzącego).
Byłem świadkiem i uczestnikiem różnych sesji.
I wybornych, gdzie po zredagowaniu można by to jako książkę wydać, i żenujących, gdzie poziom był niski.
Wszystko zależy od uczestników, jak grupa ma talent do pisania i wyobraźnię, to wychodzi to wyśmienicie, jak nie... cóż...

Przechodząc do meritum.
Wymyśliłem sobie pewien projekt.
W kliku bibliotekach z różnych części polski wynajduje się po jednej osobie z gimnazjum/liceum. Taka osoba musi mieć pewien talent pisania, albo choćby zaparcie do tego (a wiele dzieciaków pisze sobie do szuflady nie tylko poezję ale i prozę).
Zrobić sesję PBF RPG, a po skończonej zredagować to aby posty uczestników kreujące rozgrywkę tworzyły spójną całość. Opowieść.
Wydać to nakładem powiedzmy 10 sztuk w formie nawet opraw prac magisterskich, dać każdemu uczestnikowi projektu na pamiątkę, oraz wciągnąć na inwentarz każdej z uczestniczących bibliotek w formie daru i patrzeć czy ludzie wypożyczają oraz pytać o wrażenia.
Biorąc pod uwagę jaka grafomania czasem panuje w fantastyce, źle być nie powinno.

Prosiłbym o to by Pani wyraziła swoją opinię i ewentualnie dała pozwolenie na coś takiego.
Koszt tego jest zerowy w razie niewypału, w razie sukcesu tylko wydrukowanie i obłożenie kilkunastu 'książek', na co znalazłby się jestem pewien jakiś sponsor (choćby w ratuszu, na jesieni wybory ;) )
Mam własny serwer gdzie można postawić forum do tego, zresztą można wykorzystać do tego spokojnie istniejące serwisy, choćby lastinn.info, który zapewniłby pewnie opiekę medialną (pod tym kątem zapewnia ją w zakresie swych możliwości wielu konwentom fantastyki).
Mogę zając się prowadzeniem rozgrywki jako Mistrz Gry nawet w czasie wolnym, dla mnie PBF RPG to sprawdzona forma prywatnej rozrywki.
Aby zrekrutować odpowiednią osobę z naszej strony (BP - Ochota) wysłałbym maila do wszelkich naszych placówek, większa szansa, że kogoś takiego wśród młodzieży znajdziemy.

Wysłałem maila tej dziewczynie z Radziechowego-Wieprza by wybadać jak ona widzi taki projekt, a ona już mnie molestuje odpowiedziami, że już ma ze dwóch chłopaków idealnych do czegoś takiego i jaki następny krok ;)
Asi pomysł wstępnie się spodobał.

Pozdrawiam.

PS.

Przesyłam linka do takiej sesji (żeby się Pani zorientowała jak toto wygląda), akurat sam tam grałem lotnika ( ;) )
http://lastinn.info/archi...acja-cobra.html

Sebastian

Ktoś z Was miałby ochotę się podłączyć do tego? :>
Ja bym pewnie GMował możliwe że wspólnie z fajną dziouchą z biblioteki Radziechowy-Wieprz, ma ona tam co najmniej jedną osobe do gry, od siebie też do sesji będe miał 1 gracza (może 2). Dołącza się jeden chłopak z biblio w Suchej Bezkidzkiej też może z graczem.
Pomyślałem o Was.
Ktoś, coś? :)

Amon 
Moderator

Wysłany: 2014-05-20, 21:27   

fajny pomysł, jak tam idzie teraz, po paru miechach?

Leoncoeur 
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2014-05-20, 23:40   

odłożony, nie znalazłem z marszu cpasujacych osob, a nie mam czasu jakos mocniej naganiac.

Odpowiedz do tematu