Tawerna Bibliotekarzy Strona Główna
RSS Panel

Poprzedni temat «» Następny temat
Książki Historyczne
Autor Wiadomość
Jar
Moderator

Wysłany: 2005-02-22, 12:30   Książki Historyczne

Wiem że jest to forum bardziej nastawione na fantasy ale czy jest ktoś na tym forum kto lubi i czyta książki historyczne , zwłaszcza jeśli chodzi o starożytność. Był to jeden z najciekawszych okresów historycznych przecież z tamtąd wszystko sie wywodzi: pismo , sztuka , filozofia, nauka,itd. Jeśli tak to jakie, okres, autor,

Hutnuk 

Wysłany: 2005-02-22, 12:33   

Proszę bardzo :)
Teraz mi dwie przychodzą do głowy ale na pewno są genialne:
Beletrystyka ale jednak historyczna:

Klaus Herrmann - Noc zapada nad Babilonem
Robert Graves - Ja, Klaudiusz

Szczególnie ta druga warta polecania.

Amon 
Moderator

Wysłany: 2005-02-22, 12:41   

Rozumiem że pod ten temat podciągacie również powieści historyczne :?:
Może podciągniemy też źródła :?:

Na oba pytania odpowiedź tak JAR

Jeśli chodzi o ciekawe żródła to na pewno: O szczęściu czy dzielności Alezandra, autorstwa Plutarcha

Ciekawa książka to napewno: Rozmowy o Bibli, ¦widerkówny (są tego trzy części ale środkową: o niewoli babilońskiej żydów, można sobie dorować)

Jeśli chodzi o powieści historyczne to Gołbiew napisał ciekawy cylk o Bolesławie Chrobrym.

Jar
Moderator

Wysłany: 2005-02-22, 13:02   

1.PIER¦CIEŃ CEZARA -Alfred Rambaud
2.GAJUSZ JULIUSZ CEZAR -Aleksander Krawczuk
3.MITOLOGIA STAROŻYTNEJ ITALII -Aleksander Krawczuk
4.CORPUS CAESARIANUM
Autor: Gajusz Juliusz Cezar -Tłumaczenie i opracowanie: Eugeniusz Konik i Wanda Nowosielska
5.O WOJNIE DOMOWEJ Autor: Gajusz Juliusz Cezar -Tłumaczenie i opracowanie: Jan Parandowski
To sa książki które ostatnio czytałem naprawde porywajaca lektura, osoba Gajusz Juliusz Cezar szczególnie mnie interesuje bardzo goraco polecam te książki i wiele innych

Hutnuk 

Wysłany: 2005-02-22, 13:15   

<OT>
Jar podziwiam Cię, że potrafisz się skupić na jednym temacie przez dłuższy czas i go zgłębiać. Ja szczerze mówiąc raczej skaczę z tematu na temat, z autora na utora, czytając książki.
</OT>

Z książek historycznych przyszła mi do głowy jeszcze jedna (to już jednak nie beletrystyka ale za to bardzo dobra IMHO):
Norman Davies - Boże Igrzysko
Również polecam.

Jar
Moderator

Wysłany: 2005-02-22, 14:29   

Hutnuk napisał/a:
<OT>
Jar podziwiam Cię, że potrafisz się skupić na jednym temacie przez dłuższy czas i go zgłębiać. Ja szczerze mówiąc raczej skaczę z tematu na temat, z autora na utora, czytając książki.
</OT>

Nie zawsze tak jest ,nieraz postępuje dokładnie tak jak TY, ale gdy mnie coś trafi i zaciekawi to staram się znaleźć wszystko co dotyczy danego zagadnienia .Właśnie tak jest z osobą G.J.Cezara zreszta w Bibliotece napisałem że jest on dla mnie autorytetem.

G@@FY
Mistrz Gry

Wysłany: 2005-02-22, 15:03   

Osobiście wole okres Oświecenia bo wtedy był wybuch sztuki.
Ale ze starożytności bardzo podobała mi się Odyseja. Bardzo dobra opowieść i raz przerobiłem ją na sesje RPG HE HE :twisted:

Hutnuk 

Wysłany: 2005-02-22, 15:19   

G@@fy napisał/a:
Osobiście wole okres Oświecenia bo wtedy był wybuch sztuki

Osobiście raczej bym się skłaniał, żeby za wybuch sztuki uznać raczej Renesans, Oświecenie było dla mnie zbyt hermetyczne jeśli chodzi o idee. Ale to jest raczej IMHO. :)

Co do historii Odysa to jednak ciekawiej się Iliada IMHO przedstawia. Natomiast faktycznie trudniej byłoby ją przekonwertować na RPG :P

Wracając do tematu to ciekawi mnie Jar co sądzisz o Józefie Ignacym Kraszewskim. Odwalił on kawał solidnej roboty (chyba) ale przyznam się szczerze, że jakoś ciężko mi się przez te jego powieści brnęło... :?

Jar
Moderator

Wysłany: 2005-02-23, 09:08   

Do roku 1863 przeważały na jego warsztacie tematy współczesne, w okresie drezdeńskim - historyczne. Przed wyjazdem z kraju napisał ok. 20 powieści historycznych, na emigracji - ponad 80. Twórczość tę uprawiał w opozycji do W. Scotta, opowiadając się za prymatem prawdy nad fikcją i za krytycyzmem wobec przeszłości. W tym duchu napisał m. in. Zygmuntowskie czasy (1846) i Diabła (1855), a w Dreźnie cykl tzw. saski (Hrabina Cosel 1873, Brühl 1874 i in.) oraz grupę ponad 20 innych powieści z XVIII w. (w tym Bezimienną 1869, Sto diabłów 1870 i Bratanków 1871). Z powodzeniem posługiwał się w wielu utworach narracją gawędową (Ostatnie chwile księcia wojewody "Panie Kochanku" 1875, Raptularz pana Mateusza Jasienieckiego 1880 i in.). Głośnym jego przedsięwzięciem w obrębie gatunku historycznego stał się cykl 29 powieści o dziejach Polski. Zaczął go Starą baśnią (1876) - utworem o epoce legendarnej. Powieść ta od początku cieszyła się powodzeniem, a potem była najczęściej wznawianym jego tekstem (do 2000 r. miała ponad 60 wydań). Po niej przyszła kolej na obraz dynastii Piastów (m. in. Boleszczyce 1877, Król chłopów 1881), Jagiellonów (Semko 1882, Matka królów 1883 i inne) i władców obieralnych (np. Boży gniew 1886). Cykl kończył się pośmiertnie wydanymi Saskimi ostatkami (1889).
Twórczości Kraszewskiego stale przyświecały intencje patriotyczne, przybarwione niechęcią do arystokracji, sympatią do szlachty (której wady chłostał, ale uważał ją za ostoję świadomości narodowej) i skłonnością do idealizowania ludu. Pozytywistyczni realiści traktowali go jako swego nauczyciela. Stworzył własnymi siłami bibliotekę powieści, która cieszyła się w drugiej połowie XIX w. powodzeniem nie tylko wśród czytelników polskich (w Polsce pozostał pisarzem poczytnym także w XX w.), ale i większości krajów europejskich. Ponad setkę jego powieści przełożono na języki obce. Niektóre z nich miały przekłady liczne (Jermoła - 9, Ulana i Hrabina Cosel - po 8, Herod baba, Morituri i Stara baśń - po 6). Przed Sienkiewiczem był to najczęściej tłumaczony autor polski.
Hutnuk masz racje Kraszewskiego czyta się ciężko . Przytoczyłem fragment biografi z wyszczególnieniem jego dorobku jesli chodzi o powiesci historyczne, przeczytałem z tego tylko 3 książki zdecydowanie wole innych autorów

Hutnuk 

Wysłany: 2005-02-23, 09:24   

Jeszcze jeden autor mi się nasunął. Co prawda można by polemizować czy uznać jego książki za historyczne. Jednak więcej w tym beletrystyki niż historii. Niemniej jednak warto się zapoznać. Zwłaszcza jeżeli interesuje kogoś historia II Wojny ¦wiatowej. Autor októrym mówię to Hans Hellmut Kirst. Autor ciekawy zwłaszcza, że przedstawia wojnę z perspektywy niemca. Dodatkowo zabarwione są sporą dozą dobrego humoru co znacznie ułatwia 'przyswajanie'. Ciężko jednak nazwać go pisarzem piszącym książki historyczne. Raczej przedstawia realia tamtych czasów niż skupia się na różnych historycznych faktach. Tak czy inaczej warto przeczytać.
Ja osobiście czytałem jedynie dwie książki tego autora: 08/15 oraz Fabryka Oficerów. Niemniej jednak jego dorobek jest dużo większy. Natomiast od innych, którzy czytali więcej książek Kirsta wiem, że te dwie są zdecydowanie najbardziej godne polecenia.

He he, Jar zacząłeś od starożytności, a ja tu już II Wojnę ¦wiatową... :)

Jar
Moderator

Wysłany: 2005-02-23, 10:59   

Hutnuk napisał/a:

He he, Jar zacząłeś od starożytności, a ja tu już II Wojnę ¦wiatową... :)

To nie ma najmniejszego znaczenia tu piszemy o książkach historycznych bez znaczenia jest czas , mi wystarczy że moge z kimś na ten temat "porozmawiać"
A wymienionego przez Ciebie autora niestety nie znam -postaram sie poszukać czegoś co napisał

scharp

Wysłany: 2005-02-23, 12:54   

Ja osobiście przepadam za militariami. Dlatego uwielbiam po prostu okres koniec XVII i cały XVIIw całą Rzeczypospolitą Obojga Narodów i wszystko co jest z tym związane. Z autorów mogę polecić Podchoreckiego, Wimmera, Jasienncicę. Równie chętnie podejmę się dyskusji na tematy zwiącane z II Wojną> Z literatury dotyczącej tego okresu mogę polecić Ambrosea chyba tak się to pisze a jak przejrzę swoje zbiory to jeszcze się ktoś znajdzie. Vhętnie poznał bym opinnie na temat Powstania 44

Jar
Moderator

Wysłany: 2005-02-23, 13:24   

Witam nową osobę na forum , bardzo ciekawe zainteresowania , tu piszemy tylko o książkach związanych z historią , a dyskusje możemy prowadzić jak szanowna Administracja zgodzi sie na założenie nowego działu. Jeśli nie to zawalimy całą karczme tego typy tematami. :D napisałeś dobrze książki Stephena E. Ambrosea ,opowiadają szczególnie o walkach na froncie zachodnim od D-DAY do końca , a nastepnie o konfliktach typu KUBA itp

Vilkatla
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2005-02-24, 04:40   

Polecałam już chyba na każdym forum - Gore Vidal Stworzenie świata
Rzecz dzieje się na przełomie VI i V w. pne, na Bliskim i Dalekim Wschodzie i w Grecji. Głównym bohaterem jest wnuk irańskiego proroka - Zaratusztry, który opisuje swoje podróże po świecie, które odbywał jako poseł Wielkiego Króla Persji - Kserksesa, zbierając informacje na temat kultury, filozofii, religii i polityki odwiedzanych narodów. Przez książkę bez przerwy przewijają się sławne postacie historyczne, poznajemy m. in. Peryklesa, Dariusza, Kserksesa, Zaratusztrę, Konfucjusza, Buddę. Odwiedzamy Ateny, Babilon, Suzę, podróżujemy przez całą Persję do Indii i dalej do Chin.
Autor, jako i narrator, głównie skupia się na ideach głoszonych przez mędrców na temat powstania świata, ale z tej książki można wynieść również wiele innych cennych informacji historyczno-etnograficznych, obfituje ona także w zabawne ciekawostki.
Przeczytać warto, warto i jeszcze raz warto, czy ktoś lubi powieści historyczne, czy nie :)

Słyszałam też bardzo pozytywne opinie o finskim pisarzu Mika Waltarim, mam już cały spis jego książek, które chciałabym przeczytać. Zaczynam od tytułu 'Egipcjanin Sinuhe', jak tylko będę w stanie oderwac się na jakiś czas od monitora...

Wyrm

Wysłany: 2005-02-25, 16:07   

Ja z kolei uwielbiam czytać powieści historyczne W.Łysiaka. Jak dla mnie genialne połączenie faktów historycznych i świetnego warsztatu literackiego. Szczególnie polecam "Kolebkę" i "Szachistę".

Vilkatla
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2005-05-09, 02:44   

heh, zaczęłam zachwalanego wszem i wobec Gravesa (Ja, Klaudiusz), książka zapowiada się ciekawie całkiem i myslę, że 2 wieczory akuratnie mi na nią wystarczą.
Jest tylko jedna rzecz, która mnie POTWORNIE do niej zniechęca...

Druzus, walczący w południowych Niemczech z NIEMCAMI, FRANCUSKIE księżniczki, SZWAJCARSKIE Alpy
SIC!
:wall: :wall: :wall:
toż to totalne przekłamanie jest i profanacja i całkowicie niszczy klimat tamtych czasów !!!
ja rozumiem, że autor w dobrych intencjach, coby przybliżyć wspólczesnemu czytelnikowi obszar, na którym się rozgrywa akcja i ułatwić czytanie powieści... ale pomysł TOTALNIE KARDYNALNIE BEZNADZIEJNIE poroniony :? :evil:
Przeciez starczyłoby zrobic kilka przypisów, może nawet jakowyś słowniczek na końcu książki, wyjaśnić co to Galia, Germania, Recja, Panonia etc...
Z uproszczeniem imion pomysł dobry, daty też jakoś da się przeżyć, ale stosowanie starożytnych nazw krain i miast jest zazwyczaj przestrzegane nawet w książkach o znikomej wartosci histyorycznej...
:wall:

Gigantus

Wysłany: 2005-05-23, 14:02   

czytałem "ja klaudiusza" ale nie dobrnąłem do końca bo mnie szlag trafił - za dużo mędrkowania i przekłamań historycznych w tym dziele blee :wink:

Vilkatla
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2005-05-25, 02:05   

Cytat:
za dużo mędrkowania i przekłamań historycznych w tym dziele blee

O tak, to fakt. Z pewnością nie jest to książka stricte historyczna, czyli odtwarzajaca w sposób najbardziej prawdopodobny akcję na podstawie faktów. Autor raczej bazował na robudowanej wyobraźni hehe. No ale nie można powiedzieć, że jego interpretacja jest zupełnie niemożliwa. Mnie się podoba kreacja Liwii, rzeczywiście ostro przesadzona, ale za to barwna :]
Najbardziej mnie wkurzało jak już pisałam używanie współczesnych nazw etnicznych i georaficznych, poza tym brakowało mi wszelkiego rodzaju przypisów, które w takich ksiązkach się powinny znajdować, a także niezbędnej IMHO notki bibliograficznej. Ogółem po prostu całość zalatywała amatorszczyzną, ale na stosukowo wysokim poziomie. Mimo wielu niedociągnięć - polecam.
Zaopatrzyłam się też w część drugą, pt. Klaudiusz i Messalina, ale jakoś nie mogę się zabrać...

dhorin

Wysłany: 2005-11-06, 13:37   

Ja ostatnio sobie kupiłem Arkadiusza Niemirskiego "Bożek Templariusz" Bo jakoś nie miałem co czytać... No i okazało się, że dosyć fajna. Ciekawe powiązania z masonami, fajna fabuła, lekko sie czyta. A i polecam wam Twierdzę Szyfrów Wołoszańskiego.

Jar
Moderator

Wysłany: 2005-11-07, 18:39   

Mnie ostatnio ostro wzięło na starożytność zwłaszcza Grecja i Rzym, teraz przerabiam Michaela Granta moim zdaniem jednego z lepszych pisarzy traktującego o tamtych czasach. Nie zapominam oczywiście o naszym A. Krawczuku

Odpowiedz do tematu