Tawerna Bibliotekarzy Strona Główna
RSS Panel

Poprzedni temat «» Następny temat
Książki warte polecenia
Autor Wiadomość
Grzebul
Admin

Wysłany: 2005-07-01, 11:26   

Gdybyś podał stronę z eBookami do zassania, to może by to miało sens....

Hutnuk 

Wysłany: 2005-07-01, 12:14   

http://www.osloskop.net/

Hy hy chiba tak lepiej? :)

Leizar

Wysłany: 2005-07-02, 13:59   

A co do biblioteki to już nie łaska zajść? Po za tym nie wolno propagować działalności przestępczej, nie? :> Ale fakt dobra strona :D

Yarpen 

Wysłany: 2005-07-02, 20:34   

A ja przeczytałem sobie ostatnio taką książkę z nudów :) Serce Zachodu. Fantasy dziejąca się w XV wieku, opiewająca przygody szkota Briana Duffy.. Nie wiem, czy to z powodu posuchy na fantasy, ale bardzo mi się spodobało. POLECAM.

Zapi

Wysłany: 2005-08-28, 19:29   

SIMON HAWKE Żelazny Tron - fantazy nawet ciekawe.

Atanael 

Wysłany: 2005-08-29, 16:53   

Żleazny tron to organizacja z baldur's gate^^ A tak przeokazji gdzie można dostac Zjadaczy umarłych - Michaela Crichtona? inna nazwa bardziej znana 13 wojonik? nigdzie tego nie ma:( a jak jest to w wersji english...;/
And I don't remember why I came."

Godsmack - Voodoo

Vilkatla
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2005-10-17, 00:58   

Raymond Roussel Locus Solus. Książka inna niż wszystkie. Czysty surrealizm w najbardziej czarownej postaci. Świetna narracja. Barwne opisy. Oryginalny świat z pogranicza współczesnej rzeczywistości i abstrakcyjnego snu/marzenia, w którym spotykają się elementy historii, baśni i nadzwyczaj rozwiniętej techniki.
Książka ta czaruje, intryguje, zaskakuje, zauracza, choć momentami może wydawać się nieco przesadzona, opływająca zbyt słodkim nektarem wyobraźni.
Mimo wszystko - polecam :]

Valen

Wysłany: 2005-10-23, 22:22   

Ja uwielbiam i szczerze polecam wszystkie ksiazki Williama Whartona szególnie polecam "Ptaska" jest to pierwsza z ksiazek Whartona ktora przeczytalam, historia o przyjazni, cierpieniu, milosci...

[Valen 22 XII 2004r.]

Amon 
Moderator

Wysłany: 2006-02-10, 17:32   

Achaja Andrzeja Ziemiańskiego (trzy tomy). Lsiążka wymiata - to na pewno najleprzy cykl jaki przeczytałem w swoim dotychczasowym życiu.

Vilkatla
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2006-02-10, 18:19   

@Amon -> przeczytaj Pieśń Lodu i Ognia George'a Martina, a zmienisz zdanie :P

Polecam, polecam, polecam.
Wszystkim, nie tylko fanom fantasy.
Jak do tej pory saga ma prawie 3000 stron i niemal ani jednej nudnej. Mnóstwo wątków, błyskotliwe rozwiązania, niespodziewane zwroty akcji, realizm akcji, zajebiście wykreowani, barwni bohaterowie 'z krwi i kości', wypas pod każdym względem.
Grzech nie przeczytać :>

Sorrow

Wysłany: 2006-02-10, 22:12   

Domi się bardzo dobrze wypowiadała o tej serii.
Tutaj opowiada o spotkaniu z Georgem Martinem.
in sinister ecstasy eternally I decompose"

chise 

Wysłany: 2006-03-18, 18:49   

Vilkatla- o 'pieśni lodu i ognia napisał/a:
polecam, polecam, polecam.
Wszystkim, nie tylko fanom fantasy.

Podpisuję się obiema rękami:))) Zaczęło się o tego, że zaintrygował mnie tytuł, gdzieś wynaleziony w netowych kuluarach. Kiedy zobaczyłam okładkę, już wiedziałam, że *muszę* to mieć.
Ani przez sekundę nie żałowałam tamtej decyzji:) Ge-nial-ne. Czekam niecierpliwei na dalszy ciąg- jak chyba wszyscy, którzy kiedykolwiek to czytali.
...................
A polecic chcialabym co innego: 'Paragraf 22' Josepha Hellera. Dokumentacja absurdu, chcialoby się rzec.
Mimo że czytałam to już jakiś czas temu, Yossarian do teraz jest jednym z moich ulubionych bohaterów literackich.

Sorrow

Wysłany: 2006-03-18, 20:32   

Przeczytałem pierwszą część POiL i napraawdę jest to świetna seria.
Bardzo mi się spodobał realizm i pewna bezstronność autora.
in sinister ecstasy eternally I decompose"

Amon 
Moderator

Wysłany: 2006-03-19, 10:31   

Ja zaś ostatnio przyczytałem cykl o inkwizytorze Mordimerze, autorstwa Piekary.
Specyfiką tych książek jest to że sa pisane w pierwszej osobie, co nie ukrywam początkowo mnie dobijało.
Trzy książki (bo tyle wyszło narazie z planowanych pięciu) sa zbiorem mniej lub bardziej powiązanych ze soba nowelek.

Mozna te książki polecić, choć nie są to napewno najleprze jakie przeczytałem.

Atanael 

Wysłany: 2006-03-19, 12:54   

Są średnie, mordimer najpierw zbucha kogoś :P potem pali na stosie ==' albo daje kolegom do "wykorzystania", i dopiero potem pali na stosie :P w pewnym momencie to sie robi nudne :P

Ja zaś polecam książki Gibsona (chyba anzwiska niepomyliłem) Powinny sie spodobać, szczególnie Neuromancer, o pewnym hakerze. Ksiazki utrzymane w klimacie Cyberpunka. Wkoncu to Gibson go wymyslił :)
And I don't remember why I came."

Godsmack - Voodoo

chise 

Wysłany: 2006-03-19, 19:32   

Amon (o Mordimerze) napisał/a:
Mozna te książki polecić, choć nie są to napewno najlepsze jakie przeczytałem.

Ja również polecam- za specyficzny klimat, ciekawy język pisania a także czasami zaskakujące zakończenia opowiadań :) Podoba mi się formuła na świat przedstawiony, Wielka Zla Inkwizycja i maly Mordimer z dużą dozą autoironii ;)
Nie *najlepsze* (choc to strasznie subiektywne pojecie), ale milo do tego wracac raz na jakis czas :)
Sorrow napisał/a:
Przeczytałem pierwszą część POiL i napraawdę jest to świetna seria.

Czyli 'Grę o tron'? ;) Upewnij się przed rozpoczęciem następnej częsci że masz pod ręką już wszystko do końca- bo to wciąga jak narkotyk :>
Trzymająca w napięciu fabuła, nagłe zwroty akcji.... Co swoją drogą sądzisz o wątku Neda Starka? :>

LordDream 

Wysłany: 2006-07-30, 11:04   

A ja wam polecam takie książki jak: Narkomanka i Kokaina (odrazu ostrzegam, że autorów nie pamiętam), bardzo dobre książki psychologiczne, budową przypominają pamiętnik, oraz Ślimak na zboczu (Arkadij i Borys Strugaccy) jest bardzo trudną i męczącą człowieka książką, do końca nie wiadomo o co chodzi. O to opis z tylnej okładki: "Kandyd nadaremnie szuka wyjścia z baśniowego tajemniczego Lasu. Pierec prowadzi jałowe utarczki z bezmyślną biurokracją bezdusznej instytucji. Obaj bohaterowie dwóch równoległych, przeplatających się wątków są przerażająco samotni w koszmarnym świecie absurdu, strachu i bezsensownych praw, z którego nie sposób się wyrwać..."

greg o'hr

Wysłany: 2006-08-09, 13:45   

gulio leoni klątwa mozaiki

kryminal w scenerii wczesnosredniowiecznej florencji, sledczym jest sam Mistrz Dante, błądzący na tropach zbrodni na pograniczu swiata demonow i ludzi. naprawde polecam, czyta sie bardzo fajnie.
aha-nie wierzcie zapowiedziom, ze to ksiazka "z rodu" kodu leonarda. to zupelnie inny klimat i poziom

Leoncoeur 
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2006-08-19, 10:26   

ostatnio wzialem sie ostro za Kinga.
Procz przypominania sobie np Salem, czy Lśnienia, wpadla mi w rece:
Łowca snow

jestem w polowie dopiero, ale dobre - polecam :P

Vilkatla
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2006-09-21, 08:38   

czas dodac kilka pozycji do 'ulubionych' ;]

Hrabia Monte Christo - A. Dumas
bardzo barwnie napisana, porywajaca ksiazka przygodowa, ktora czyta sie jednym tchem. ciekawi bohaterowie, bardzo przemyslnie zbudowana intryga, a choc malo w tym wszystkim realizmu, to raczej dziala na plus, zapewniajac taka z lekka basniowa atmosfere. na poczatku moze ciezko sie przyzwyczaic do stylu pisarskiego, bo to styl zamierzchlych czasow ;] ale warto przebrnac przez te pierwsze 100 stron, bo potem to juz czysta przyjemnosc - gwarantuje :)

Ziemia, planeta ludzi - A. Saint-Exupery
ksiazka dosc ciezka, malo w niej akcji, wiecej przemyslen - refleksji nad czlowiekiem, swiatem i zaleznoscia miedzy nimi. kolejna pozycja przypominajaca nam, jak ogromne znaczenie ma pasja, czynnie uprawiana dziedzina, ktora jest sensem (albo chociaz czescia sensu) naszego zycia. stad tez pochodzi niezapomniany cytat, tworzacy code jednego z najlepszych wspolczenych polskich filmow...

Mechaniczna Pomarancza - A. Burges (w obu wersjach tlumaczenia - R i A, chociaz R chyba do mnie bardziej przemawia)
psychotyczna wizja przyszlosci. zdegenerowany swiat oczami mlodego psychopaty. bardzo oryginalna fabula przedstawiona z rownie oryginalnego punktu widzenia, jeszcze bardziej oryginalnym jezykiem. majstersztyk pod kazdym wzgledem, wlaczajac w to poskie tlumaczenia R. Stillera, ktory mial przed soba naprawde cholernie trudne zadanie i wybrnal z niego nie dosc, ze wysmienicie, to jeszcze w dwoch odrebnych wersjach. pogratulowac.
no i polecic - kazdemu.

Paragraf 22 - J. Haller
ksiazka, ktora mozna nazwac komediodramatem. mnostwo komicznych sytuacji, ktorych komizm jest wlasciwie smiechem przez lzy. jest to bunt przeciw wojnie, przeciw jej okrucienstwu i beznadziei, ale rowniez metaforyczny bunt przeciwko systemowi i jego irracjonalnosci.
sarkazm, ironia (rowniez autoironia), humor czarny, absurdalny i abstrakcyjny - to wszystko jest bronia w walce z rzeczywistoscia, ktorej nie mozna zmienic, a ktora jest tak do bolu idiotyczna, ze az smieszna.
w obliczu sytuacji, ktora panuje obecnie w Polsce - nie mozna nie przeczyac ;] (chociaz analogie beda tu raczej metaforyczne niz rzeczywiste)

Nowy Wspanialy Swiat - A. Huxley
kolejna futurystyczna, czarna, jak to juz weszlo w nawyk, wizja zycia na Ziemi.
swiat stworzony przez Huxleya tylko z pozoru wydaje sie byc utopia. utopia dla racjonalistow, czcicieli teorii pracy u podstaw. caly system jest niemal idealnym, dzialajacym bez zarzutu mechanizmem, ktory swietnie spelnia swa role w rozwoju swiata w wyznaczonym kierunku. nie ma wojen, wszyscy sa jedna wielka wspolnota. nie ma klotni, bo nie ma ambicji, nie ma uczuc, nie ma indywidualizmu. wszystko to zostalo wykorzenione na rzecz sprawniejszego dzialania systemu.
ludzie, jeszcze w zasadzie jako plody, a potem od najwczesniejszego dziecinstwa sa programowani niczym roboty, wszyscy tacy sami, bezwoni, bezuczuciowi, nie potrafiacy samodzielnie myslec. nie ma rodzin, wszyscy naleza do panstwa. kazdy zna swoje miejsce i nigdzie nie ma miejsca na cos takiego jak bunt.
wszyscy sa szczesliwi... na ile szczesliwa moze byc programowana maszyna.
choc sama fabula ksiazki nie jest imho nazbyt wciagajaca ani dopracowana, swiat przedstawiony porusza niesamowicie, a jego przerazajaca wizja zdaje sie byc tak cholernie bliska, ze nie sposob sie oprzec wrazeniu, iz machina prowadzaca nas ku niej ruszyla, a my nie jestesmy w stanie jej juz zatrzymac.
stwierdze nawet, ze Huxley ze swoim Nowym Wspanialynm Swiatem, trafia do mnie bardziej, niz orwellowski Rok 1984. chociaz ta druga ksiazka miala z kolei zdecydowanie lepsza fabule.

Opowiesci NIesamowite - E.A. Poe
Palac Lodowy - T. Vesaas

(o dwoch ostatnich pozycjach skrobne cos pozniej, bo sa tego co najmniej rownie warte, co poprzednie)

Odpowiedz do tematu