Tawerna Bibliotekarzy Strona Główna
RSS Panel

Poprzedni temat «» Następny temat
Skandynawski folk
Autor Wiadomość
Vilkatla
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2005-05-09, 05:01   Skandynawski folk

Cytat:
O TY Ukko i TY Akka
Wiatrów i pogody tkacze

Modły wznoszę do Wszechwładców
Wirujący zbudźcie wiatr

Wirujący zbudźcie wiatr
Smagającą burzę stwórzcie

Przydrożne pnie wyrwijcie
Sosny przyjeziorne przetrzebcie

Korony wielkich dębów połamcie
Niezłomne korzenie w drzazgi rozgniećcie

O powstań Wietrze! Dalej, dmij i grzmij
Sroż się nawałnico, wniwecz wszystko obróć

O powstań Wietrze! Dalej, dmij i grzmij
Szalej wściekle nieujarzmiona Naturo!

Dmuchaj o Wietrze choćby sześć lat z górą
Przez siedem z górą wiosen pędź

Gnajcie kipiele w potokach
Mknijcie chyżo sędziwe wody

Powrót do korzeni, kult przodków, hołdowanie dawnym tradycjom, poszanowanie dla ojczystej ziemi;

W zalewającym nas bagnie zachodnich, jednorodnych stereotypów, pośród powszechnej uniwersalizacji i desakralizacji kultury, wewnątrz globalnej wioski, jaką staje się świat, odżywa w niektórych z nas tęsknota za dawną odrebnością, za jakimś rodzajem tożsamości narodowej, za poczuciem przynależności do nieco bardziej zwięzłej grupy terytorialnej. Tęsknota, za osłabiającym się związkiem człowieka z Naturą...

...I właśnie owej tęsknocie dają wyraz teksty, opierane w większości na ludowych legendach, podaniach, formułach magicznych oraz brzmienie instrumentów rodem sprzed kilkuset lat.
Często nie jest to czysty folk, często zaprawiony jest mocną dawką współczesności - ciężkie brzmienie gitar, dżwięki techno, elementy jazzu. Wszysto to daje w połączeniu nowy rodzaj muzyki, bardzo świeże spojrzenie daleko wstecz.

Zakładając temat miałam raczej na myśli grupy w większym stopniu folkowe niż powszechnie znane metalowe kapele typu Vintersorg czy Falkenbach czy Einherjer, ale można owe również pod to podciągnąć. Nie pisze też, że powyższych nie lubię, ale ostatnio raczej fascynują mnie brzmienia silniej związane z przeszłością.

Może zacznę od (w pewnym stopniu komercyjnej) Hagalaz' Runedance, która to chyba jako pierwsza tego typu kapela ujęła moje serce :)
Pani z ładnym niskim głosem śpiewa sobie ładne piosenki o Odynie i Yggdrassilu, od czasu do czasu użalając się nad biedną matka ziemią i jęcząc że:
Cytat:
Oh, why has it become my fate?
That I am here one thousand years too late

Do tego troche akustycznej gitarki, trochę bębenków, tamburynów, fecików, wszystko oprawione delikatnie w elektronikę, czyli neopogański standart :]
A największa komercha IMHO przejawia się tym, że mimo iż pani 'Nebel' jest Niemką i hołduje tradycjom 'eddyjskim', wszystkie swoje pienia w stronę Odyna i spółki wznosi w języku angielskim.
Podsumowując muzyka ta ma coś w sobie, magnetyzuje. Nie jest trudna ani ciężka, całkowicie folkowa również nie.

Druga kapela, która właściwie wydała tylko jedną czysto akustyczną, folkową płytę to wyrosły z balckowej tradycji norweski Ulver. Mówię oczywiście o stosunkowo niedługim, a za to wirtuozerskim albumie Kveldsvanger.
Całość składa się z krótkich 2-3 minutowych utworków, w których przeplata się kilka czystych męskich głosów, dwie lub trzy gitary akustyczne, flety, skrzypce, lutnie czy inne licho.
Panowie tworzą tak niesamowity klimat, ze wystarczy zamknąć oczy, a już przenosimy się w kraine lasów, zamglonych gór i fiordów, skąpaną w potokach księżycowej poświaty...
Muzyka ta opływa deszczem i melancholią, ale nie jest ona dołujaca czy przygnębiająca. Porusza jakieś bardzo delikatne struny mojej osobowości, rozpływam się przy niej...
W zeszłym roku będąc w Bieszczadach wybrałam się na całodniowy samotny spacer po górach z walkmanem na uszach. To był jeden z najprzyjemniej spędzonych dni :]

Drogą Ulvera próbowało pójść niemieckie Empyrium, które również pogrywało dawnymi czasy ciężej, później zaś akustycznie. Płyta Where at Night The Woods Grouse Plays jest bardzo dobra i również tworzy świetny klimat, jednak do tego, co 'Wilki' zrobiły na Kveldsvanger jej jeszcze daleko :]

Ostatnio się strasznie zakochałam w albumie Hedningarny Tra. Próbuje po necie polować na inne krążki, gdyby ktoś mógł coś zaoferowac będę wdzięczna :]
Zywa, energiczna muzyka, pachnąca ogniskiem, wiatrem, ekstatycznym tańcem z duchami nocy...
Teksty to przede wszystkim formułki zaklęć ludowych, zebranych w Kalevali i nie tylko.
IMHO kwintesencja skandynawskiego folku.

Są tez takie zespoły jak Otyg, Ultima Thule czy Hel - bardziej rockowe, ale również w najwyższym stopniu godne polecenia. Szczegolnie zaś ten ostatni - za maksymalną dozę optymizmu i czystej energii, którą ze sobą niesie :)

No i mała próbka.
Na stronkę trafiłam całkiem przypadkowo, a był to zaiste szczęśliwy przypadek :)
Zassałam wszystko, co tam oferowane i musze powiedzieć, że doprawdy warto było sobie 'zaśmiecić' ostatnie wolne bajty na dysku :]

http://suomi.krap.pl/cms/...id=69&Itemid=93

Gjallarhorn
Värttinä
Wimme Saari
Pełen wypas. Posłuchajcie i podzielcie się wrażeniami.
Ja chyba biorę się za permamentne czyszczenie dysku i pogonię muła, żeby przytaszczył pełne dyskografie chociaż tych trzech przeze mnie wymienionych.

Aiglon von Lupus 

Wysłany: 2005-10-16, 18:58   

Cytat:
Ostatnio się strasznie zakochałam w albumie Hedningarny Tra.

jak dalej polujesz to ja mam wszystkie lacznie z rewelacyjna koncertowka :]

Vilkatla
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2005-10-17, 00:25   

No jasne, że poluję :]
To już teraz będę wiedziała, kogo ewentualnie mam ustrzelić :twisted:
Preferujesz formę hand to hand, czy raczej ścieżkami siećtrixu? :>

Aiglon von Lupus 

Wysłany: 2005-10-17, 02:02   

forma seictrixu jest jak najbardziej mozliwa o ile chce ci sie ssac jakies 400 mb
wiec nei wiem jak tam wyprawy bibliotekarzy w storne wawy, ale moge ci to jakos w lape dac ;-)

Vilkatla
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2005-11-13, 22:45   

Mogę zassać, ale to dopiero w przyszłym miesiącu, jak mój dysk urośnie z 4GB na 160 :P
Przez Wawę prowadzi droga na zlot do Lublina, więc będę tam najprawdopodobniej 25 XI (piątek) późnym wieczorem. Będziemy się pewno wybierać na jakieś preludium do knajpy. Może dołączysz, chociaż w stolicy, jeśli już nie do samego Lublina? :>

Verin
Mistrz Gry

Wysłany: 2005-11-21, 20:17   

Odin owns ye'all...

Viking Folk Metal to najcudowniejsza muzyka na swiecie. U mnie zaczelo sie od Einherjera, potem Bathory, Ulver lwasnie , Finntroll (wprawdzie finskie to to ale rownie klimatyczne) i potem cala lawina innych zespolow. Niektore zespoly tak potrafia to zagrac ze az sie czuje ducha tamtych czasow :) ta muzyka jest potezna w brzmieniu i zadziwia. na przyklad Einherjer - Clash of the Elder - leci sobie w sumie nawet tak normalnie a tu nagle sie wpieprza takie lajlalalajlajlalalalalaj :D poprostu boskie to jest! :) przed szlakotrafem mego poprzedniego dysku mialem 30 GB samego skandynawskiego folk metalu :P czas odbudowac potege :]
[FI] -> Tumma Vuohi | [LAT] -> Atra Carpa
[DE] -> Dunkle Ziege
[FR] -> La Chevre Obscure

Proud member of BCM

Grzebul
Admin

Wysłany: 2005-11-21, 20:24   

W sumie true, metal to jakby nie patrzeć skandynawski folk... u nich mroczno, ciemno, vikingblackmetalowo :)
Aż takim znawcą nie jestem, ale Fintroll i Satyricon bardzo mi w gust przypadły :)

Hélegorn 

Wysłany: 2007-08-10, 01:25   

Mam nadzieję, że wybaczycie mi nekromancję. :)
Vilkatla napisał/a:
Może zacznę od (w pewnym stopniu komercyjnej) Hagalaz' Runedance, która to chyba jako pierwsza tego typu kapela ujęła moje serce :)
Mnie się to w ogóle nie podobało, za to kolejne wcielenie tej pani - Nebelhexë - jak najbardziej (a w zasadzie pierwszy album pt. Laguz - Within The Lake, który katuję od tygodnia).
Cytat:
Drogą Ulvera próbowało pójść niemieckie Empyrium, które również pogrywało dawnymi czasy ciężej, później zaś akustycznie. Płyta Where at Night The Woods Grouse Plays jest bardzo dobra i również tworzy świetny klimat, jednak do tego, co 'Wilki' zrobiły na Kveldsvanger jej jeszcze daleko :]
Ja tam nie wiem, Ulvera słuchałem, ale jakoś nie zapadł mi w pamięć (wniosek: nie przekonuje mnie ich muzyka), za to płyta Weiland Empyrium to - moim zdaniem - mistrzostwo w neofolku. Nawet to, że teksty są w języku niemieckim mi nie przeszkadza (a myślałem, że tylko w Rammsteinie mogę tolerować język niemiecki :P ).

Nikt nie wspomniał o fińskim Tenhi?

„Chamstwu w życiu należy przeciwstawiać się siłom i godnościom osobistom”.

Yarpen 

Wysłany: 2007-08-10, 10:27   

Mhm. Amon Amarth, Amon Amarth!! Niesamowita muzyka, naprawdę świetny viking metal. Wokalista z rogiem u pasa i zgraja wikingów z toporami na scenie rządzą. Niby teatralna zabawa dla dzieci... ale i tak coś pięknego. :]

Dun Dare 
Pogromca Smoków

Wysłany: 2007-08-10, 11:31   

huh... Temat widze przeewoluował z skandynawskiego folku na trve metal :)

Yarpen 

Wysłany: 2007-08-10, 12:29   

Wypraszam sobie, posłuchaj tekstów Amonów to bedziesz wiedział ocb. With Oden on ours side!! :]

Coincidence 

Wysłany: 2007-12-30, 01:38   

Värttinä - Nahkaruoska
http://youtube.com/watch?v=a4aDm7ZOBs4

Dawno nie słyszałem czegoś tak pozytywnego :]

LordDream 

Wysłany: 2007-12-30, 10:53   

Värttinä - Nahkaruoska- jak dla mnie za bardzo... różowe?? :mrgreen:

Z skandynawskiego metalu to polecam dalej Bathorego. Przebija wszystkie zespoły, których nazwy tutaj zarzuciliście zarówno kopem (Hammerheart) jak i klimatem (Nordland: 1 i 2). Chociaż Amon też wpada mile w ucho :P

Vilkatla
Vilcoeur Alkoholic Band

Wysłany: 2008-03-20, 02:57   

Hélegorn napisał/a:
Ja tam nie wiem, Ulvera słuchałem, ale jakoś nie zapadł mi w pamięć (wniosek: nie przekonuje mnie ich muzyka), za to płyta Weiland Empyrium to - moim zdaniem - mistrzostwo w neofolku
.
no to mamy kompletnie inne zdania na ten temat, dla mnie Empyrium jest co najwyzej calkiem udanymi "popluczynami" po Kveldsvanger Ulvera ;P
a Weiland podoba mi sie mniej, niz Where The Woods... (ktora uwazam za najlepsza plyte tego zespolu)

Nebelhexë nie slyszalam, ale moze warto byloby sie zainteresowac.
Tenhi kompletnie nie znam, nawet nazwa mi nic nie mowi.

Coin napisał/a:
Värttinä - Nahkaruoska
http://youtube.com/watch?v=a4aDm7ZOBs4

Dawno nie słyszałem czegoś tak pozytywnego

tru, Värttinä wymiata :)

LordDream napisał/a:
Z skandynawskiego metalu to polecam dalej Bathorego

Twilight of the Gods - pierwsza, ktora uslyszalam, polozyla mnie na kolana ;]
jakos 10 lat bedzie, jak kupilam sobie (zupelnie w ciemno) wydanie kasetowe.
do tej pory czesto wracam do tej plyty, uwielbiam jej klimat, szczegolnie te akustyczne solowki i melancholijne wokale.
Hammerheart i Blood on Ice tez mi sie podobaja, ale juz w mniejszym stopniu. Nordland mi w ogole nie przypadl do gustu, a Destroyer of the World za bardzo nawiazuje do wczesnej tworczosci (czytaj: rzygania do mikrofonu ;P).

Amon Amarth mialam jedna kasete (z wyprzedazy w Realu) ale musialam trafic na jakas wczesna/kiepska, bo ten viking sie jakos nie bardzo przebijal przez death ;P

Odpowiedz do tematu