Tawerna Bibliotekarzy Strona Główna
RSS Panel

Poprzedni temat «» Następny temat
Mroki Przyszłości - Granice Polski
Autor Wiadomość
Grzebul
Admin


Wysłany: 2005-05-16, 00:33   Mroki Przyszłości - Granice Polski

Tak mnie zastanawia ostatnio, czy Polska ma jakieś szanse/możliwości na rozszerzenie swoich granic?
W jaki sposób mogłoby coś takiego się stać?
Z sąsiadów Polski, to widziałbym jakąś opcję, gdyby Ukraina się rozłamała na zachód - do Polski, wschód - do Rosji.
A może jakieś kolonie w Iraku?
Czy tego typu wydarzenia są wogóle realne, i jak bardzo?
A gdyby się coś takiego zdarzyło, co się dzieje z obcokrajowcami na nowym terytorium..?


Łośkowaty Politycznie Grzebul
 
 
Dun Dare 
Pogromca Smoków


Wysłany: 2005-05-16, 12:12   

Widzisz... Szanse są nikłe.. Prawie niemozliwe... Albo na drodze wojny która to nie Polska wywoła... Lwowa w każdym razie już nie odzyskamy... A Rozłam? Na Litwie powstały już własne państwa z własnymi narodami i raczej coś takiego odpada... Juz bardziej prawdopodobne przyłączenie np. Białorusi do Rosji... Na Białorusi teraz to już masakra... W szkołach nie uczą Białoruskiego tylko Rosyjskiego! Normalnie Rosjanizacja...

Na rozpad Ukrainy i przyłączenie do Polski nie ma co liczyc... Pozatym że to jest czysty surrealizm to trzeba wspomnieć o sporze Polsko-Ukraińskim z 1918 i 19 r. Oraz późniejsze rzezie... Zbyt dużo nas dzieli...

Co do kwestii Iraku to n i e m a s z a n s... Najwyżej Polska bedzie kontrolować część Iraku ale tylko do chwili aż nowa władza umocni się... W Iraku trzeba popddpisywać kontrakty i tyle mozna...

Teraz zastanówmy sie jaki dziś sens ma ekspansja terytorialna? Po co? By zebrać bogactwa? By zająć ziemię na nowe miasta i pola? Nie to juz nie ma więkrzego sensu... Od kiedy wprowaddzili podatki VAT i inne tym podobne ziemia juz nie jest taka ważna.. Liczy sie ile ludzie kupuja...

Z drugiej strony aż się łezka w oku kreci...

Litwo! ojczyzno moja...
_________________
"On by każdego dnia przychodził do świątyni, gdyby wodą święconą była whisky."
 
 
Karanith


Wysłany: 2005-05-16, 22:14   

Nie Rosjanizacja, tylko rusyfikacja...
A szanse na zmiany granic są nikłe. Europa dąży (teoretycznie) teraz do integracji i bycia po prostu Europą. A my się na to godzimy, przeciwko czemu nie mam nic przeciwko.
Szkoda mi tylko, że Polska ma takie rozmiary jak teraz. Smutno się trochę robi, jak się patrzy na niegdysiejsze granice Królestwa Polskiego :wink:
 
 
Leoncoeur 
Vilcoeur Alkoholic Band


Wysłany: 2005-05-17, 02:33   

Karanith napisał/a:
Smutno się trochę robi, jak się patrzy na niegdysiejsze granice Królestwa Polskiego
a podobno wielkosc se nie liczy :P

ja np wolalbym by Polska byla wielkosci Luksemburga, z tamtym dobrobytem i mentalnoscia rodakow...


jezeli chodzi o rozszerzenie granic, to sa tylko dwie takie mozliwosci.

:arrow: skrawek zachodniej Bialorusi ze wskazaniem na okolice Grodna.
W dzisiejszych czasach i kulturze europejskiej, zmiany granic moglyby byc tylko pod naciskiem ludzi mieszkajacych na danym terenie.
Nienajmniejszy odsetek mieszkancow polskiego pochodzenia w tamtym rejonie moglby uczynic to mozliwym, ale tylko i wylacznie przy jednoczesnym upadku struktur panstwowych na Bialorusi.
hehe, rezim Lukaszenki, ewentualna rewolucja, wojna domowa, rozpad wszelkich aparatow wladzy i struktur panstwowych, totalny chaos w tym panstwie...
wjazd ONZ, wystapienia ludnosci w okolicy Grodna... i kto wie...

jednak na wschodzie jest taki wesoly niedzwiadek za Bialorusia i Ukraina, ktory z Bialorusia tworzy ZBiR (Zwiazek Bialorusi i Rosji). Mis moglby skutecznie cos takiego zablokowac jednym "nie"
wiec musialoby to zgrac sie w czasie z podobna schiza w Rosji, kiedy to Kreml zamiast martwic sie o skrawek zachodniej Bialorusi, musialby starac sie zapanowac nad tym co dzieje sie w rosji
zas jezeli mowa o upadku /zawirowaniach w Federacji Rosyjskiej...

:arrow: ... dochodzimy do obwodu Kaliningradzkiego.
Jakby w rosji dzialo sie naprawde zle i centralna wladza tam upadla. Tez rewolta wewnetrzna i dym jakich malo... rozpad tego wielkiego panstwa.
To obwod Kaliningradzki sam wepchnalby sie nam w lapy.
Mentalnosc rosjan tam mieszkajacych jest ciut inna niz w reszcie panstwa a stosunki ekonomiczne miedzy RP a obwodem sa takie, jakby to juz teraz bylo cos w stylu naszego kolejnego wojewodztwa :mrgreen:

Dla nich byloby to tak jak dla nas wejscie do Unii.

innych mozliwosci rozszerzenia granic nie widze
_________________
"Kiedy widzisz kobietę, pamiętaj: to diabeł! Ona jest swoistym piekłem".
KAPOKRATES
 
 
Bodziu


Wysłany: 2005-06-04, 20:13   

Jeżeli mam być szczery, to z takimi politykami, jakich mamy teraz nie zdziałalibyśmy kompletnie nic. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić sz.p. kwaśniewskiego żądającego od Wielkiej i Wszechmocnej:P Rusi oddania nam terenów, które przew paroma wiekami należały do nas.
Jeśli by wziąć pod lupę Białoruś, to od Rosji różni się ona tylko i włącznie nazwą(chociaż nawet podobnie brzmi) i jeśli nawet byśmy się ośmielili o coś poprosić(sic!) to panowie z zaprzyjaźnionego kraju wiecznej zmarzliny bardzo szybko by nam to wybili z głowy, nawet, jeżeli by mieli kłopoty sięgające zenitu(czy jakoś tak).
Rozpatrzmy teraz kwestię zbrojnego konfliktu....
Po zmobilizowaniu możemy mieć ok. 7 mln woja.
Liczba wygląda ładnie, ale na tym się kończy. Nasze kalasznikowy(uważane za najlepsze na świecie) nie są w stanie rozwalić choćby najtandetniejszego ruskiego czołgu. Zakupiliśmy 50 rakiet typu Spike, ale po pierwsze nie umiemu z nich strzelać. Po drugi przy 100% skuteczności wystrzelonych pocisków zniszczymy jakieś 5%(max) wrogich pojazdów. Więcej pocisków nie kupimy, gdyż naszemu państwu nie starczyło by pieniędzy na benzynę do rządowych limuzyn a w drugiej kolejności na pociski do przestarzałych armat i karabinów.

Innymi słowy pomarzyć jest fajnie

Polecam http://www.wielkarzeczpospolita.net/
_________________
May it be a light for You in dark places, when all other light go out...
Ash nazg durb-at-ulûk
Ash nazg gimb-at-ul
Ash nazg thrak-at-ulûk
agh burzum-ishi krimpatul!
 
 
Jar
Moderator


Wysłany: 2005-06-06, 08:43   

Cytat:
Rozpatrzmy teraz kwestię zbrojnego konfliktu....
Po zmobilizowaniu możemy mieć ok. 7 mln woja.
Liczba wygląda ładnie, ale na tym się kończy. Nasze kalasznikowy(uważane za najlepsze na świecie) nie są w stanie rozwalić choćby najtandetniejszego ruskiego czołgu.

Wszystko ładnie tylko dlaczego ty chcesz rozwalać jakiekolwiek czołgi karabinem maszynowym ,do tego celu są zupełnie inne środki, których moge cię zapewnić naszemu wojsku w razie konfliktu nie zabraknie


Cytat:
Zakupiliśmy 50 rakiet typu Spike, ale po pierwsze nie umiemu z nich strzelać. Po drugi przy 100% skuteczności wystrzelonych pocisków zniszczymy jakieś 5%(max) wrogich pojazdów

Jakie dokładne dane co do ilosci "zakupionych" rakiet jesteś z wywiadu ?, a teraz sprostowanie
Zakłady zbrojeniowe Mesko w Skarżysku-Kamiennym podpisały z Izraelską firmą Rafael umowę na produkcję w Polsce izraelskich rakiet przeciwpancernych Spike połączoną z transferem technologii .


Cytat:
Więcej pocisków nie kupimy, gdyż naszemu państwu nie starczyło by pieniędzy na benzynę do rządowych limuzyn a w drugiej kolejności na pociski do przestarzałych armat i karabinów.


Może nie całe nasze uzbrojenie jest najnowocześniejsze na świecie ale takiego też u nas dostatek, zreszta pokaż mi jakikolwiek kraj na świecie który posiada tylko najlepsze uzbrojenie niestety w każdej armi starszy sprzęt jest uzupełniany uzbrojeniem nowoczesnym.
_________________
nigdy nie jest tak źle żeby nie mogło być gorzej
nigdy nie jest tak dobrze żeby nie mogło być lepiej
 
 
Sorrow


Wysłany: 2005-06-06, 18:37   

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, po jaką cholerę mamy niby rozszerzać granice kraju?
_________________
"none ov thy empty gods, shall ever stand above me
none ov thy weak brothers, shalt ever share my blood
my awareness, catalyst, ov godhate I have spawned
in sinister ecstasy eternally I decompose"
 
 
Hergath 


Wysłany: 2005-06-06, 19:05   

Cytat:
Liczba wygląda ładnie, ale na tym się kończy. Nasze kalasznikowy(uważane za najlepsze na świecie) nie są w stanie rozwalić choćby najtandetniejszego ruskiego czołgu. Zakupiliśmy 50 rakiet typu Spike, ale po pierwsze nie umiemu z nich strzelać. Po drugi przy 100% skuteczności wystrzelonych pocisków zniszczymy jakieś 5%(max) wrogich pojazdów.

Mama mi móiła że jak się na czymś nie znam to żebym zamknął 'twarz'. A Ty się Panie nie znasz zupełnie. Jar dobrze mówi, nikt czołgów nie atakuje z km, do tego służą ręczne wyrzutnie przeciwpancerne, oraz inne czołgi i wozy pancerne, a także artyleria, miny, łądunki wybuchowy itp itd. W dzisiejszych czasach najważniejsze jest rozpoznanie i struktura. Grunt to tak niszczyć aby nie podchodzić do wroga zbyt blisko. Tutaj przydaje się dobrze wyszkolona i wyekwipowana piechota oraz oddziały specjalny któe zajmą strategiczne obiekty. A broni pancernej używa się do wyłączenia stanowisk obronnych i obiektów strategicznych.
Co do tych granic, to marzenia mam bardzo ambitne... Taaaa. Wg mnie najlepiej było by neico odsunąć się od UE i połączyć z Litwą, ukrainą i Białorusią tworząc handlowo-militarny "klin środkowoeuropejski". Czyli struktura pozwalająca odciać się od Rosji, a nam nieco wzrosnąć w oczach uni i przesatć być tylko małym pieskeim błągającym o ochłapy zachodnioeropejskiego dobrobytu. Polska powinna być bramą dla wschodnich krajów, aby wykorzystać ich potęgi narodowe, np rolnictwo na wysokim poziomie. To powinna być unia środka starego lądu. Powinno się w miarę ujednolicić prawo i skonsolidować administrację. Wszelkei projekty "obronne" powinny być ustalane dla wszsystkich krajów w tej uni. Manewry powinno się przeprowadzać cykliczne na poligonach różncyh krajów uni przez armie inncyh państw. Polska i sojusznicy powinni posiadać armię na tyle silną by nei być pomiatanym przez Gigantów takich jak Rosja. Wojny nikt nie chce ale kraju oddać nam nie wolno. Potrzeba zmian... Ale o tym kiedy indziej :) .
_________________
.:. Aby nadzieja była mieczem na Cienie przyszłości .:.
 
 
Sorrow


Wysłany: 2005-06-07, 15:59   

Nom, tyle, że o ile dobrze pamiętam, to Litwa się na Polskę obraziła, po tym jak ją Polska zaatakowała w dwudziestoleciu międzywojennym, podobnie jest chyba z Ukrainą...
_________________
"none ov thy empty gods, shall ever stand above me
none ov thy weak brothers, shalt ever share my blood
my awareness, catalyst, ov godhate I have spawned
in sinister ecstasy eternally I decompose"
 
 
Dun Dare 
Pogromca Smoków


Wysłany: 2005-06-07, 21:42   

No Ukraincy pierwsi nam numer wycięli... Nie mówiąc o Bolszewikach...

Z drugiej strony uzbrojenie naszego wojska jest marne a jeśliby smy mieli najpotęzniejszą na świecie armie wyposarzona w świetlne miecze i gwiazdy śmierci nie udałoby sie... Opinia miedzynarodowa.. teraz wojny prowadzi się po cichu. Unia Środkowoeruopejska? Dopuki łukaszenko nie zostanie obalony raczej mażenia...
_________________
"On by każdego dnia przychodził do świątyni, gdyby wodą święconą była whisky."
 
 
G@@FY
Mistrz Gry


Wysłany: 2005-06-08, 16:58   

Rozszerzani8e granic? W Europie raczej nie. Możemy tylko je utracić przez rządania niemieckie i Litwy. I te rządania nie są bezpodstawne. Mamy system feudalny. Bez silnego "seniora" nie mamy szans na zmiane granic. A takowego nie mamy. Wielu pewnie się zbulwersuje przytaczając USA ale ich polityka jest zbyt... egoistyczna. Nie działają oni bez zysku, a ich idealizm jest czysto stereotypowy. Zresztą dziś rozszerza się wpływy nie granice. A z dzisiejszą nieustatkowaną władzą i stagnacją przeciętnego polaka nie mamy szans na siłę.
_________________
hm
 
 
Wyrm


Wysłany: 2005-07-01, 02:00   

Moi drodzy - biorąc pod uwagę uwarunkowanie obecnego prawa międzynarodowego mamy znikome szanse na zdobycie nowych terytoriów (chociaż może to i lepiej, bo obecnie tylko my cierpimy pod rządami SLD, czy ich "bezpartyjnych" następców).

Otóż mało kto wie, że obecnie przejęcie części terytorium obcego państwa może nastąpić jedynie w wyniku pokonania agresora, który podpisał akt bezwarunkowej kapitualcji. Wynika to z faktu, że w roku 1928 uznono wojnę z nielegalny sposób załatwiania sporów (swoją drogą ciekawe, że tak późno), i tylko po pokonaniu agresora można mu "uszczknąć" część terytorium. Tak więc obecnie mało mamy na ten temat do powiedzenia jako państwo.

Muszę jednak dodać, że osobiście nie bardzo pochwalam "imperialne" zapędy. Wiadomo, że mogą one podnieść prestiż państwa na arenie medzynarodowej, ale sądzę że są nieco nie na miejscu. Wystarczy postawić się w roli potencjalnie anektowanych....
_________________
Prawda przeciw światu!
 
 
Grzebul
Admin


Wysłany: 2005-07-01, 02:46   

To obsadzimy w Niemczech naszych ludzi - naszego prezydenta, nasz rząd i naszych głównodowodzących. Następnie zaatakujemy Niemcami nas samych, po czym, po tym nieumiejętnym ataku wycofamy się Niemcami do Niemiec, podpiszemy akt kapitulacji i zagarniemy jako Polska ogromną część Niemiec.
Chwila ciszy, zmiania rzadu itd, po czym cała akcja od nowa :)

Genialne, czyż nie? :mrgreen:
 
 
Dun Dare 
Pogromca Smoków


Wysłany: 2005-07-01, 14:32   

Po co? Nasze władze nawet bez rozkazów żądne dobra państwa Niemieckiego tak namotają Niemcm ze beda prosili o przyłączenie :D
_________________
"On by każdego dnia przychodził do świątyni, gdyby wodą święconą była whisky."
 
 
Wyrm


Wysłany: 2005-07-07, 00:47   

Grzebciu - jesteś faktycznie genialny. Dzisiaj mam nastrój na rozpierduchę, tak więc z dziką rozkoszą przyjrzę się planom zawłaszczania obcych terytoriów 8)
_________________
Prawda przeciw światu!
 
 
Sorrow


Wysłany: 2005-07-07, 15:20   

Wyrm napisał/a:
Wystarczy postawić się w roli potencjalnie anektowanych....


Albo żołnierzy, którzy będą ginąć o głupi kawałek gruntu.
Wojna to powalona rzecz.
_________________
"none ov thy empty gods, shall ever stand above me
none ov thy weak brothers, shalt ever share my blood
my awareness, catalyst, ov godhate I have spawned
in sinister ecstasy eternally I decompose"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme made by Aiglon von Lupus based on subSilver